Сьогодні теми військової агресії, захисту та територіальної цілісності України є ключовими в більшості закордонних та всеукраїнських ЗМІ. Не могли не залишитися осторонь цих процесів і журналісти «Номер один». Про те, який вклад Тернопільщини у відсічі агресорам, нашому виданню розповів виконувач обов’язків військового комісара в Тернопільській області Володимир Катинський.

Катинський, воєнком«Усі, хто може служити і бажає це робити, – вже там!»

– Пане полковнику, чи володієте Ви даними, скільки осіб з Тернопільщини беруть участь в АТО?

– Ні, таких даних у мене немає.

– А про вбитих і поранених наших земляків, мабуть, є інформація?

– Так. Якщо брати військових по лінії Міністерства оборони, то в нас є один загиблий – Віктор Семчук з Теребовлянщини. Поранених, на щастя, немає. Дай Боже, щоб це був останній мешканець області, який постраждав під час АТО!

– Чи зголосилися для участі в АТО досвідчені особи з числа колишніх вояків? Наприклад, афганці, спецназівці, чи до війська мобілізовано здебільшого 18-19-річних недосвідчених військовослужбовців?

– Я здивований заявою одного з народних депутатів, котрий заявив, що воєнкоми на місцях займаються дурницями. Мовляв, в армію забирають недосвідчених. Їх він назвав «гарматним м’ясом». Люди, роблячи такі заяви, абсолютно не свідомі. Всі, хто може служити і бажає це робити, – вже там! Двері військкоматів були відчинені. Одні пішли добровільно, наприклад, у батальйон територіальної оборони, інші – по мобілізації. Тому говорити, що військкомати забирають всіх підряд, буде не правильно.

– Всеукраїнськими ЗМІ пройшла інформація про те, що призваних молодих військовослужбовців, які і місяця не прослужили, недосвідчені у військовій справі, одразу кидають на передову. А за документами значиться, що вони знаходяться на навчаннях у мирній зоні країни.

– Такої інформації щодо тернопільських військовослужбовців у мене немає.

– Чи є у ввірених Вам підрозділах випадки приховування матеріально забезпечених призваних військовослужбовців від прямої участі в боях на Сході України?

– Якби такі випадки були і така інформація надходила особисто мені, то я б одразу повідомляв про це прокуратуру. Це питання більше до районних і Тернопільського міського військкоматів, адже вони безпосередньо займаються роботою з людьми по призову.

– Що робиться обласним і районними військкоматами у плані матеріального забезпечення військовослужбовців на Сході?

– Військкомати зв’язуються з командирами військових частин, щоб дізнатися, в чому мають потребу військовослужбовці. Громада купує необхідні речі, ми ж організовуємо їх доставку у військові підрозділи, які беруть участь в АТО на Сході нашої держави. Зазвичай громада і контролює отримання військовослужбовцями зібраних речей. Допоки бронежилет чи інші необхідні речі не потраплять до адресата, контроль громадою не знімається.

– Чи відомі Вам випадки, коли родини військовослужбовців перекривали дороги, вимагаючи забезпечення їх синів чи чоловіків засобами захисту, повернення після мобілізації тощо?

– Збиралися перекривати дорогу. З цими людьми проведено перемовини. Спрацював чисто материнський інстинкт. Вони закликали повернути їм дітей та чоловіків… Але, слава Богу, масовості цей процес не набув, хоча можна очікувати чого завгодно. Зазначу, що на сьогодні відбулося два етапи мобілізації. Але це не означає, що після завершення етапу мобілізації всіх відправляють додому. Люди і далі служать до оголошення демобілізації. З цього приводу потрібно всім пояснити: хтось має Україну захищати! Не потрібно ухилятися від військового обов’язку. Ті сини й чоловіки, які служать, – дійсно справжні герої і справжні українці, а не ті, які тільки на словах показують, як вони люблять Батьківщину.

– Чи продовжується нині призов на строкову військову службу?

– Призов іде, але подачі немає. Що я маю на увазі? Постійно проходить медичний огляд військовозобов’язаних, визначається їх придатність до проходження можливої строкової служби, формуються списки, але прямої  подачі до військових частин немає.

– Що в області робиться для захисту населення від можливого вторгнення агресора (бомбосховища, забезпечення комунікативним зв‘язком, загальна координація дій)?

– У Тернополі працює антитерористичний центр, в якому я теж беру участь. У ньому постійно проводиться моніторинг ситуації, уточнення завдань, в тому числі і можливе для антитерористичної боротьби залучення батальйону територіальної оборони.

«Батальйон укомплектований майже на 86%»

– Ви кілька разів згадували про батальйон територіальної оборони Тернопільської області. Наскільки кількісно і якісно він забезпечений?

– З обласного бюджету для батальйону виділено мільйон гривень на закупівлю речового майна. Але у зв’язку з тим, що цим майном громада області наших вояків забезпечила (придбано камуфльовані костюми, берци, куфайки), тому було прийнято рішення на ці гроші закупити засоби захисту: бронежилети, сталеві (кевларові) шоломи, радіостанції тощо. Нині саме відбуваються відповідні процедури, отож у найближчий час вояки батальйону будуть і цим забезпечені.

Мінімально, наскільки це можливо зробити в нинішній ситуації, створено умови для проживання особового складу батальйону. Є польова лазня, готується лазня колишньої військової частини. За 4 місяці, відколи в Тернополі було розформовано військову частину, деякі комунікації стали непридатними, тому відповідними службами вони нині відновлюються.

Щодо кількісного складу, то батальйон сформований. Але у зв’язку з тим, що постійно йдуть зміни щодо збільшення особового складу, тому на сьогодні батальйон укомплектований майже на 86 відсотків.

– Цей батальйон бере чи братиме участь в антитерористичній операції?
– В АТО батальйон участі не бере і поки в мене жодних вказівок щодо цього не було. Але ситуація може змінюватись. Батальйон – це військовий організм, тому коли буде відповідний наказ, доведеться їхати на Схід. Нині ж військовослужбовці цього підрозділу вдосконалюють свою професійну бойову й тактичну підготовку.

– Чи можливо у перспективі на базі батальйону тероборони створення повноцінної військової частини?

– Батальйон – сталий організм, і після демобілізації він таким і залишається. На  сьогодні – це легкий механізований батальйон. Чи такою збережеться його спеціалізація – не відомо. Зауважу, що вся техніка, окрім тієї, яка отримана зі Збройних сил, буде повернута. Особи ж, які призвані по мобілізації, а це всі військовослужбовці, окрім дев’яти контрактників, за бажанням можуть написати заяву і залишитися служити в батальйоні. Коли ж такого бажання не матимуть, будуть звільнені.

Віталій Попович, Номер один