17 листопада Бережанський державний історико-архітектурний заповідник відсвяткував своє 10-річчя.
Про це ЗІКу повідомила директор комунального підприємства Тернопільскої облради «ІНФОТУРЦЕНТР» Лариса Римар.
У рамках заходу, що пройшов у Бережанах, відбулися відео презентації «10 років ДІАЗу в м. Бережани»; часопису «Наша спадщина» (№3); відкриття виставки «Всесвіт танцю у творах художниці-виконавиці класичних індійських танців» Еліни Абакарової.
«Діяльність історико-архітектурного заповідника у м. Бережани є важливим аспектом розвитку туризму на Тернопіллі загалом. ДІАЗ за десять років довів свою професійність та цілеспрямованість, тому обласний ІНФОТУРЦЕНТР підтримує всі ініціативи та виступає інформаційним партнером заповідника», – зазначила Лариса Римар.
Довідка
Державний історико-архітектурний заповідник у м. Бережани створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 р. №1508 як науково-дослідний та культурно-просвітницький заклад, що забезпечує вивчення, охорону, реставрацію і використання об’єктів культурної спадщини в межах визначеної заповідної території.
Підставою для цього стала багата архітектурна спадщина міста – 7 пам’яток національного і понад 80 місцевого значення. В усі часи місто подивовувало своїх гостей європейською забудовою, незвичними, як для районного центру, архітектурними ансаблями площі Ринок, вулиць Банкової і Вірменської розкішною зеленою оазою. У 2001 році Бережани внесено до списку малих історичних населених місць України.
Ініціював створення заповідника, спочатку регіонального, у 1998 р. депутат міської ради інженер, відомий краєзнавець і ентузіаст збереження історичних архітектурних об’єктів Богдан Тихий. Наступним кроком стали клопотання міської ради перед Кабінетом міністрів України про створення заповідника з державним статусом. Заповітна мрія стала реальністю 17 листопада 2001 р., а з 1 квітня 2002 р. було сформовано штат. Першим директором ДІАЗ призначили Богдана Тихого, який доклав найбільше зусиль до його створення.
У 2004 році на баланс заповідника було передано такі історико-архітектурні об’єкти:
Комплекс замку Синявських (1534-1554 рр.), в який входить замок та каплиця св. Трійці. Пам’ятка архітектури та містобудування національного значення (охорон. № 641) знаходиться на вул. І.Франка.
Ратуша (1803-1811 рр.) розташована на пл. Ринок, 1, пам’ятка архітектури та містобудування національного значення (охорон. № 638).
Адмінбудинок – споруда поч. XIX ст. – розташована на вул. Вірменська, 4, пам’ятка архітектури місцевого значення (охорон. № 19).
Будинок Магістрату середини XIX ст., розміщений на вул. Банкова, 4, пам’ятка архітектури місцевого значення (охорон. № 91).
Будинок «Рідна школа» (1851 р.), що знаходиться на вул. Шевченка, 1, є пам’яткою архітектури місцевого значення (охорон. № 78).
Комплекс споруд Вірменської церкви 1764 р. (церква та дзвіниця на оборонному мурі). Об’єкт знаходиться на вул. Вірменська, 6, є пам’яткою архітектури місцевого значення (охорон. № 82).
Сьогодні в заповіднику працюють відділи: охорони, експлуатації і реставрації пам’яток архітектури, науково-дослідний, бухгалтерія та господарський.