Дошкільнятам куплять 83 тонни м’яса та 410 тисяч яєць. За скільки і де, поки не кажуть. Торги між учасниками, які забезпечуватимуть дошкільні навчальні заклади м’ясом, уже завершились. На черзі – постачання яєць, фруктів-ягід та лікувальні послуги. Щоправда торги по м’ясу провели доволі таємничо. Хто переміг та з якими цінами, розкажуть лише за декілька днів.
Тернопільські дошкільнята за рік мають з’їсти 43 тонни свинини, 40 тонн яловичини, 410 тисяч яєць та 45 тон фруктів, ягід та горіхів. Принаймні такі обсяги продуктів повинні забезпечити в 2012 році ті підприємці і підприємства, які стануть кращими на відкритих торгах, що проводить міське управління освіти і науки, – пише “20 хвилин”.
“У садочках немає м’яса і яєць”
Минулоріч таких торгів не було, запевняють батьки, а на одноразові закупівлі мерія садочкам грошей не давала, тож дошкільнята недоїдали.
– Більше року міське управління освіти тендерів не проводило, а дитсадкам не дозволяли укладати одноразові договори на закупівлю продуктів, що дозволено законом, – нарікає тернополянка Ірина Білан. – Відповідно й грошей не давали на закупівлю продуктів. Маленькі фактично жили і живуть в садках більше року без м’яса, молока, яєць. Основні продукти дітей – хліб з маслом, супи на воді і каші без молока. Батьки і працівники садочків бояться про це говорити. Є інформація, що навіть попередження з мерії було, мовляв: “Будете говорити – втратите роботу”.
У міськраді заперечують проблеми з харчуванням дітей та запевняють, що маленькі тернополяни їли смачно та ситно. Систему ж забезпечення продуктами називають прозорою.
Наскільки вона прозора, кореспонденти поцікавилися на прикладі торгів на право забезпечити в 2012 році дошкільні заклади 83 тоннами м’яса. Прийняття пропозицій на конкурс закінчилось 28 березня, але хто брав участь та які умови та ціни пропонували – невідомо.
– Згідно з чинним законодавством, є ще три дні на розгляд пропозицій, – пояснила 28 березня начальник міського управління освіти і науки Ольга Похиляк. – Їх переглядає експертна комісія – чи наявні всі документи, яка ціна, якість, умови зберігання, матеріально-технічна база. Перевіряють все. Треба почекати. Будуть підписані угоди – дамо усю інформацію. Тут усе прозоро.
“Лише м’ясо – 3 мільйони”
Утім, можна припустити, що не всі, хто може постачати продукти, взяли участь у торгах. Оголошення процедури закупівлі по м’ясу на сайті міністерства економіки з’явилося лише 12 березня. Це при тому, що вже 28 березня припинили приймати пропозиції та почали визначати переможця. Проінформувала про це і тернопільська влада на своєму сайті – але.. 20 березня. Тобто учасникам на все про все дали п’ять робочих днів. Аби взяти участь в торгах, необхідно зібрати чималу папку документів та довідок. Цього вимагає Закон України “Про здійснення державних закупівель”, а зайняти це може не один день.
– Це, по-перше, великі кошти. По-друге, йдеться про бюджетні гроші і гроші батьків, а по-третє, це все стосується малих дітей. Де ж, як не тут, все повинно бути чесно і прозоро? – каже тернополянин Андрій Гоцко. – Лише м’ясо приблизно на 3 мільйони тягне. Однозначно треба цікавитися, хто брав участь у тендері і які були пропозиції. Може там дорожче ніж на ринку. Така можливість – шанс для будь-якого підприємця стабільно заробляти. Тому в ідеалі ціни мали бути мінімальні, а учасників море.
Мовчать, бо бояться
На садочки та якість харчування журналістам найчастіше скаржаться анонімно. Анонімні звернення редакція зазвичай не розглядає. Але, як свідчить практика, часто такі повідомлення про садочки та школи – правда. Хоча є й тернополяни, які на садочки нарікань не мають.
– Донька ходить у садочок на „Канаді” і нарікань не маю, – каже тернополянин Василь Кулик. – Приходить сита, каже смачно годують. М’ясо також у раціоні є.
Вранці 29 березня кореспондент побував у кількох дитсадках, аби подивитися на якість харчування дітей, як там годують. Проте з журналістом не стали говорити ані працівники, ані керівництво дошкільних закладів. У садочках № 34 та №37 працівники передали журналісту вказівки від завідуючих: “не можна нічого робити”, які отримали телефоном від керівників (яких після 9.00 на роботі не було – авт.). У садочку ж № 19 завідуюча відмовила особисто, але пояснила:
– В нас карантин у двох групах, тому краще не ходити. Може, якось з понеділка…
Тож чим та в якій кількості харчуються дошкільнята, нам побачити не вдалося. Так само як і з’ясувати, чи багато в раціоні м’яса. Пахло у коридорах садочків лише свіжою випічкою.