12 областей України взяло участь у цьогорічному фестивалі «Цвіт вишиванки», який вп’яте провели у Тернополі. Сьогодні у тернопільському прес-клубі організатори окреслили плюси і мінуси травневого фесту.

Цьогоріч свої доробки тернополянам представило 162 майстра і підприємця. Розширилась і географія учасників. Були представники, як із заходу, так і з сходу, півдня і центральної частини нашої держави. Цього року, як ми повідомляли, захід вперше був присвячений Дню Матері. І це, говорять ініціатори фестивалю, безперечно позитив.

– Перший плюс – це те, що ми піднімаємо статус матері. Другий – асортимент вишивки у травні набагато більший, ніж ми проводили його у серпні. Всі у цьому могли переконатися. І ще один плюс у тому, що всі люди знають, що «Цвіт вишиванки» вже має свою постійну дату проведення – це День Матері. Ще одна перевага, на мою думку, коли ми проводимо фестиваль у центрі міста – це є фестиваль. Усе скупчено в одному місці, дуже легко усе це обійти і сам настрій у центрі міста набагато приємніший  і кращий, аніж ми проводили його на Співочому полі, – вважає організатор фестивалю Євген Філь.

На думку Євгена Філя, за останніх п’ять років, вишивка стала нормою у побуті українців. Поряд із тим, не завжди вона є якісною. Тому завданням фестивалю залишається домогтися, щоб вишивка була натуральною, справжньою, зробленою вмілими руками.

– Тому наш фестиваль буде зараз головну свою увагу переключати, щоб це була ручна робота. Ми розуміємо, що люди, котрі приїжджають з машинною вишивкою чи з якимось іншими товарами, вони не від добра до нас їдуть. Ми певною мірою закриваємо на це очі. Бо розуміємо, що хай ліпше тут будуть, ніж мають виїжджати в Португалію, Італію, Іспанію, десь на заробітки і залишати свою родину, сім’ї, дітей, – пояснює Євген Філь.

У наступному році всеукраїнський статус «Цвіту вишиванки» хочуть підняти до міжнародного рівня. Запросити до участі у ньому планують представників зарубіжних країн. В першу чергу, українську діаспору Польщі, Канади, Чехії, Америки.

Нагадаємо, цього року в рамках фестивалю провели конкурс на кращий вишитий весільний костюм. І хоч сам задум був непоганий, але сподівань організаторів він не виправдав. Причина – низька якість виробів учасників.

– Можна було б і кращі костюми зробити. Але, чи люди не повірили, що будуть дійсно даватися ті премії, на мою думку, чи трохи легковажно до того поставилися, – розмірковує Євген Філь.

Щоб така ситуація не повторилась, вже сьогодні оголосили про початок конкурсу, який відбудеться наступного року. Цього разу увагу зосередять на вишитих дитячих костюмах. Орієнтовно, переможців планують обирати у трьох номінаціях – костюм для дошкільнят, для учнів 5-6 та 7-11 класів.

А ще організатори назвали провальним аукціон найкращих вишитих робіт зі збором коштів на спорудження у Тернополі пам’ятника на честь Незалежності України. Із чотирьох учасників дочекалося аукціону лише троє. Сума виручених коштів склала 2,5 тисячі гривень.