Профспілки освіти, культури, охорони здоров’я, соціальної сфери та державних установ рішуче налаштовані «йти» на Київ. Обурення громадян викликала зухвала поведінка уряду, який не тільки порушує закон про оплату праці, ігнорує проблеми бюджетників, а й замилює людям очі пустими обіцянками.

Кілька разів чиновники начебто дослуховувалися до прохань профспілок, однак жодного разу даного громаді слова не дотримали. Натомість державні мужі гнуть свою лінію, а до мітингувальників під стінами Кабміну виходить хіба що міліція. Як кажуть в народі, собака гавкає, а караван іде…

17 травня о 15 год. акції протесту пройдуть в усіх регіонах України, в тому числі в Тернополі на Театральному майдані. Наступного дня запланована маніфестація у Києві. Наразі в профспілок одна вимога – прирівняти тарифну ставку працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки до мінімальної заробітної плати. Проблема бере свій початок ще з далекого 2008 року, коли уряд прийняв рішення занизити тарифну ставку. З того часу практично нічого не змінилося. Зараз мінімальна заробітна плата становить 960 грн., а базова тарифна ставка бюджетників 625 грн. Підписуючи у листопаді минулого року генеральну угоду, уряд зобов’язувався поступово зменшувати цей розрив. Однак з 1 квітня він знову зріс. Мінімальну заробітну плату підняли на 19 грн., а базову тарифну ставку тільки на 12 грн. 21-22 березня освітяни спробували домогтися зменшення розриву, однак далі гучних заяв з екранів телевізорів чиновники не пішли. Окрім того, освітяни вимагали поширення 20% надбавки всім педагогічним працівникам. Тут уряд теж начебто дав добро, однак відповідної постанови кабміну досі не прийнято. За підрахунками профспілок, для задоволення вимоги освітян потрібно близько 374 млн. грн.

– Тарифні ставки та посадові оклади працівників державних установ не переглядалися ще з 2008 року. Сьогодні 75% працівників органів державної виконавчої влади мають заробітну плату, яка наближається до межі бідності – 1215 грн. До того ж ця категорія працівників не має права вдаватися до акцій протесту. Культура в державі фінансується за залишковим принципом. Як наслідок, працівників цієї сфери переводять в режим неповної зайнятості. Це означає, що вони отримують заробітну плату нищу мінімальної. Відтак цей період роботи буде зарахований в пенсійний страховий стаж не повністю, а тільки частково, – розповідає голова обласної ради профспілок Андрій Присяжний. – Як бачимо, одна соціальна проблема тягне за собою іншу. З січня 2011 року уряд обіцяв виплатити медикам допомогу на оздоровлення. Знову не виконано. Тобто ми досягаємо домовленостей, а уряд не виконує обіцянок, мотивуючи тим, що в бюджеті не вистачає коштів.

До речі, цих п’ять профспілок на загал мають більше 50% членства федерації профспілок України. Тільки профспілка працівників освіти та науки налічує понад 2 млн. громадян., а охорони здоров’я – більше мільйона. На акцію протесту в Тернополі профспілки планують зібрати понад тисячу громадян.

«Звісно, усі люди хотіли б жити краще, однак зараз в суспільстві панує зневіра і навіть побоювання, тому на мітинги вийдуть не всі, але людям потрібно зрозуміти, що від нашої масовості залежатиме результативність», – каже Андрій Присяжний.

Зоряна Гарасимів, “Номер один”