Як ми повідомляли, глава УПЦ КП Філарет та священний Синод 13 травня винесли жорсткі рішення щодо священників-фігурантів публічного скандалу на Тернопільщині.
На засіданні Синоду було заслухано Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета про стан справ у Тернопільсько-Кременецькій єпархії.
Як йдеться у довідці до рішення Синоду, до Патріарха Київського і всієї Руси-України надходять скарги на недостойну поведінку преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького.
Також у Тернопільсько-Кременецькій єпархії в останні місяці розгорівся конфлікт між керуючим єпархією преосвященним Іовом, архієпископом Тернопільським і Кременецьким, з одного боку, і частиною духовенства єпархії – з іншого боку. Обидві сторони конфлікту звинувачують одна одну в порушеннях церковних канонів і недостойній поведінці.
Для розв’язання конфлікту на прохання духовенства Указом Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета Збаразьке благочиння Тернопільсько-Кременецької єпархії було передане до складу Тернопільсько-Бучацької єпархії.
Проте, конфлікт не був розв’язаний, свідченням чого стали рішення єпархіальних зборів Тернопільсько-Кременецької єпархії, проведених під головуванням преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького, 24 квітня 2012 р., які за його підписом були надіслані на адресу Патріарха Київського і всієї Руси-України та Священного Синоду УПЦ Київського Патріархату.
Цими рішеннями пропонується чотирьох священиків, які на вказаний час згідно Указу Патріарха Київського і всієї Руси-України належать до Тернопільсько-Бучацької єпархії, позбавити священного сану. Також єпархіальні збори пропонують вивести зі кладу єпархії Свято-Троїцький собор м. Тернополя і духовенство, яке звершує в ньому служіння.
Для розгляду справи на засідання Священного Синоду був викликаний преосвященний Іов, архієпископ Тернопільській і Кременецький, який дав пояснення.
Під час засідання було з’ясовано, що преосвященний архієпископ Іов потребує лікування, проведення якого не дозволяє йому керувати єпархією.
Відтак, було прийнято рішення:
1. Для належного покаяння і надання можливості повноцінного лікування та з метою розв’язання конфліктної ситуації звільнити преосвященного Іова, архієпископа Тернопільського і Кременецького, від керівництва Тернопільсько-Кременецькою єпархією та почислити його на спокій.
Після повного вилікування та принесення преосвященним архієпископом Іовом (Павлишиним) належного покаяння мати судження про його призначення на кафедру.
Місцем перебування на спокої преосвященного архієпископа Іова (Павлишина) визначити Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир м. Києва.
2. Призначити преосвященного Нестора, архієпископа Тернопільського і Бучацького, керуючим Тернопільсько-Кременецькою єпархією (за сумісництвом).
Поряд з тим керівництво церкви також засудило дії сімейства Зінкевичів, спрямовані на порушення церковної субординації та дисципліни. Сина отця Анатолія – Симеона – відсторонено від управління Дніпропетровською єпархією і відправлено на покаяння у Видубецький монастир. Отець Анатолій отримав попередження.
Однак загалом за наслідками Синоду санкції щодо єпископа Іова виявились набагато сейознішими, ніж до сімейства Зінкевичів.