Колишнім в’язням німецьких концтаборів, які сьогодні проживають на Тернопільщині, представники товариства «Максиміліан Кольбе Верк» привезли матеріальну допомогу.

Ця німецька організація існує вже біля сорока років і опікується колишніми в’язнями концтаборів і гетто. Товариство існує за рахунок пожертв пересічних німців і є приватною організацією католицької церкви в Німеччині, що носить ім’я польського священика Максиміліана Кольбе, котрого у 1941 році замордували в концтаборі Аушвіц.

– Роботу нашого товариства можна охарактеризувати трьома такими словами – це допомога, це зустрічі і пам’ять. Протягом багатьох років ми намагаємося допомогти колишнім в’язням концтаборів і гетто, чим можемо, –  розповів керівник товариства Вольфганг Герстнер.

Благодійники у Тернопіль вже приїжджали понад десять років тому із гуманітарною допомогою. Таким чином, вони намагаються довести колишнім в’язням, що про них у Німеччині пам’ятають.

Назавжди запам’ятав роки перебування у концтаборі 88-річний житель села Носів Підгаєцького району Євген Ротицький. Його насильно вивезли з України у 1942 році. Чоловік кілька місяців пропрацював на меблевій фабриці в Австрії. У той час українців вербували у дивізію «СС-Галичина». Пан Євген іще з трьома хлопцями потайки вночі вирішили втекти, але їх перехопили німецькі поліцаї та помістили у концтабір Маутхаузен, що в Австрії. Там Євген Ротицький просидів два із половиною роки. З полону його звільнили американці у травні 1945. Пенсіонер розповів, що у концтаборі їх годували тільки шпинатом і броколі, та змушували тяжко працювати на каменоломні.

– Чорний граніт підривали, а ми перебирали ті шматки. Якщо виходив шматок десять на десять, то ми робили такі квадрати. Було дуже важко. Усі пальці були позбивані до крові, – поділився спогадами Євген Ротоцький.

Після війни чоловік сорок років пропрацював у колгоспі. Нині виживає за 800 гривень пенсії. За каторжну працю на чужині десять років тому колишній в’язень концтабору отримав 7 тисяч євро компенсації. За ці гроші придбав трактор.

– Я потім казав, що в Німеччині за три роки заробив тракторець. А за Союзу, в колгоспі з жінкою працювали сорок років, і ніц не заробили собі, – говорить чоловік.

На Тернопільщини нині залишилось в живих тільки 25 колишніх в’язнів концтаборів і гетто. Сьогодні менше половини із них особисто отримали по 250 євро допомоги. Решті – гроші передадуть через рідних.