З 8 листопада в Україні відсторонятимуть від роботи невакцинованих працівників закладів освіти, органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій і їх структурних підрозділів. Це передбачено змінами, внесеними постановою уряду №1096. Ця вимога не стосується тих, хто має протипоказання до вакцини від COVID-19 і має довідку, яка це підтверджує.

Чи не порушують права людей такі правила та чи є вони необхідними у програмі “‎Дебати. Тернопіль” на Суспільному розповіли Володимир Лісовський, директор Тернопільської районної лікарні та Ольга Заставна, кандидатка юридичних наук, депутатка Тернопільської обласної ради.

“Найбільш гуманним рішенням пандемії є свідомий громадянин,‎ який розуміє, що іншого дієвого шляху окрім вакцинації немає. Ні МОЗ, ні медики, вчасно не достукалися до суспільства і час на вакцинацію умовно-добровільну був вичерпаний. Літом, коли захворюваність була невисокою, тоді потрібно було проводити масову вакцинацію. Для вироблення імунітету потрібний час, півтора, два місяці. Люди, які вакцинуються, зараз стануть активними у суспільстві через два місяці. Аж тоді епідемія почне йти на спад‎”, – каже Володимир Лісовський.

“Коли можна вакцинувати і коли є обов’язок, про це йдеться в законі України “Про захист населення від інфекційних хворобо”. І от обов’язковими є дифтерія, поліомієліт, кашлюк і тут не вказаний COVID-19. Мене не пустять в ЦНАП, транспорт, але обов’язку вакцинуватися я не маю. Чому держава не внесе правильні правки рятуючи суспільство, можливо тоді і суспільство довіряло би державі і пішло на вакцинацію. Є резолюція і рішення Європейського суду та резолюція Ради Європи, яка каже про те, що ніхто не може зазнавати політичного і соціального тиску внаслідок проходження вакцинації, що вакцинація може здійснюватися лише з добровільної і свідомої згоди особи. Вважаю введені обмеження на території України такими, які ділять людей на вакцинованих і невакцинованих”, – каже Ольга Заставна.

“Люди, які мають протипоказання, отримають від сімейного лікаря довідку. Ми це робимо, щоб уникнути підробок, це буде в електронній системі охорони здоров’я і так само буде виглядати, як COVID-сертифікат. Лікар, який видає цю довідку, буде робити медичний запис і цей медичний запис можна спокійно відслідкувати: чому людині дана довідка, якщо раніше, наприклад, не було запису про таку хворобу в історії хвороби, яка ведеться в електронному вигляді”, – каже міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

У Тернопільській обласній державній адміністрації вакциновані майже усі працівники. Про це повідомила начальниця обласного управління охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

“На сьогоднішній день в облдержадміністрації вакциновано 98,6% людей – це всі працюючі, які є в облдержадміністрації, 1,4% – це ті люди, які перебувають в декреті, але рахуються на роботі, або в даний момент вони є хворі. Є хворі на COVID-19, а є на інші хвороби, вони вийдуть на роботу за умови довідки. Cімейні лікарі, які працюють в наших районах, дають інформацію, що багато депутатів селищних рад, міських рад є невакцинованими. Значить вони не зможуть сесії проводити, значить не забезпечать життєдіяльність своєї територіальної громади”, – розповіла Ярмоленко.

Серед працівників закладів освіти на Тернопільщині вакциновані майже 89%. Про це розповіла начальниця обласного управління освіти Ольга Хома.

“Якщо говоритимемо про заклади дошкільної освіти – це 98%, заклади загальної середньої освіти – 94%, трішки менший показник по закладах професійної освіти та передфахової вищої освіти, але майже всі заклади досягнули рівня вакцинованих 80% хоча б однією дозою”, – каже Хома.

Ольга Хома розповіла, що на сьогодні єдина школа в області, де не вакциновано 80% педагогів – Почаївська. Уроки зараз там проводять дистанційно.

“Повинна бути власна думка людей, громадська думка, якщо не бажають вакцинуватися, то змушувати людей – це тиск і це не є законодавчо правильно”, – каже учителька Почаївської школи, голова профспілкового комітету Ірина Яцків.

“Виходячи з цієї постанови, я розумію, що люди можуть прийти на роботу, незалежно від того, вакциновані чи ні, і проводити дистанційне навчання до моменту вирішення їхньої вакцинації”, – каже директорка Почаївської школи Галина Гичка.

Головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук каже, що відсторонення невакцинованих працівників від роботи – це ефективний спосіб зменшити кількість нових випадків захворювання на COVID-19.

“Чому мають право одні ходити на роботу невакциновані і бути джерелом захворювання для інших, чому інша сторона не має права приходити в здоровий колектив і знати, що там немає джерела інфекції для них? Я вважаю, що відсторонення – це правильне рішення. Якщо нема в людини протипоказань і оголошена світова пандемія, то ми повинні всім світом долати цю проблему”, – розповіла Чайчук.

Кого не мають права відсторонювати від роботи без COVID-щеплення.

“Не можуть бути відсторонені від роботи особи, які мають протипоказання до вакцинації, та які надали відповідний медичний висновок (форма №028), який виданий закладом охорони здоров’я”, – повідомив головний державний санлікар Ігор Кузін.

За його словами, особи, які отримали одну дозу вакцини не відсторонюються від роботи.

Ті люди, які перехворіли і одужали мають отримати медичну довідку №028. Цій категорії громадян довідка видається максимум на три місяці.

Нагадаємо, 3 листопада біля Верховної Ради відбулася акція протесту проти цих нововведень. Участь у ній взяли майже 2 тисячі людей. Вони перекрили проїжджу частину на вулицях Грушевського та Шовковичній.

Довідково

Українцям, яких усунуть від роботи за відмову від вакцинації проти коронавірусу, не надаватимуть допомогу за лікарняними листками.

Профспілка закликала відкласти відсторонення освітян від роботи через відсутність СОVID-вакцинації.

8 листопада набере чинності рішення про обов’язкову вакцинацію представників окремих професій — співробітників центральних органів влади, державних адміністрацій та освітян. Невакцинованих працівників у МОЗ обіцяють відсторонити від роботи.

Кабінет міністрів оприлюднив зміни до постанови “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19”. Документ, зокрема, визначає дату, з якої в Україні розпочнуть відстороняти від роботи представників професій, що передбачають обов’язкову вакцинацію від COVID-19.

Перш ніж відсторонити невакцинованого від коронавірусу працівника від роботи, працедавець має письмово зафіксувати факт відмови працівника від щеплення. Про це розповів в.о. Голови Державної служби з питань праці Ігор Дегнера.