Чоловік був недужий, скалічений, Іспанія визнала його потерпілим від терористичного акту і призначила пенсію. Але хіба це в українських реаліях – аргумент?.. У наших чиновників своя мораль (точніше – аморальність) і спонукає їх до дії лише хабар, – пише газета “Свобода”.

У січні ряди хабарників поповнили службовці управлінь юстиції та охорони навколишнього природного середовища. Як у районній структурі, так і в обласному відомстві тисячні суми клали до власних кишень за прискорене вирішення питань, що належали до компетенції чиновників. Як повідомили у секторі зв’язків з громадськістю УМВСУ в області, грошові “доплати” вимагали за видачу документів, проведення термінових експертиз.

Знайома ситуація, коли службовці розтягують оформлення на кілька тижнів. Прохачі готові платити, щоб тільки не стояти в чергах, не витрачати часу. Саме цим скористалася керівник районного відділу реєстрації актів цивільного стану, коли до неї звернулася жителька села. Жінка просила якнайшвидше виготовити для неї дублікати свідоцтв про народження та розірваний шлюб. За дві тисячі гривень “доплати” чиновниця взялася за термінову роботу.

На визначену годину на столі лежали дублікати із печатками. Службовець шостої категорії отримала хабара у власному кабінеті. Щоправда, чималою сумою грошей їй не дали скористатися оперативники обласного управління державної служби боротьби з економічною злочинністю. Міліціонери затримали керівника відділу.

Оббивав пороги службових кабінетів обласного природоохоронного управління житель Кременця. Чоловік звернувся із заявою виготовити висновки експертизи на погодження проектів землеустрою для відведення двох земельних ділянок площею півгектара. Окрім поданих прохачем клопотання із дозвільного центру районної адміністрації, проектів землеустрою, службовець за додаткові 1600 гривень взялася провести за один-два дні експертизу. Прохач змушений був погодитися.

Наступного дня без будь-яких затримок держслужбовець передала прохачеві висновки експертизи на погодження проектів. У перебіг подій втрутилися міліціонери обласної економічної служби, які задокументували факт отримання хабара.

Як повідомив начальник УДСБЕЗ в області, полковник міліції Анатолій Лупійчук, за зібраними матеріалами у районній та міській прокуратурах порушили кримінальні справи за ознаками злочинів, передбачених частиною 3 статті 368 (одержання хабара) Кримінального кодексу України. Правоохоронці перевіряють затриманих щодо причетності до інших зловживань.

А ось найновіше повідомлення прес-служби прокуратури області.

Слідчий прокуратури м. Тернополя порушив кримінальні справи за частиною 3 ст. 368 КК України стосовно двох лікарів, які вимагали хабарі у хворих за сприяння у встановленні групи інвалідності.

Дослідчою перевіркою встановлено, що лікар медико-соціальної експертної комісії вимагала та отримала від хворої 300 доларів США за сприяння у визначенні групи інвалідності пацієнтки. Передача грошей відбулась у поліклінічному відділенні однієї з тернопільських лікарень.

Також правоохоронці виявили ще одного посадовця МСЕКу, який не гребував брати гроші за документи про встановлення групи інвалідності хворим. Медик зізнався, що впродовж вересня-грудня 2011 року він отримав від п’ятьох громадян хабарі у розмірі від 500 до 1000 гривень.

Між тим, наприкінці минулого року у Шумському райсуді прозвучав вирок для заступника головного лікаря з експертизи Лановецької районної лікарні. Лікарку засудили за ч. 2 ст. 368 КК України – одержання службовою особою хабара у значному розмірі за виконання в інтересах того, хто дає хабар, будь-якої дії з використанням свого службового становища. Вона взяла з пацієнта 500 доларів фактично за своєчасне і обґрунтоване направлення документів у Тернопільську МСЕК для встановлення йому групи інвалідності. У пацієнта були всі медичні підстави отримати таке направлення в обласну МСЕК. Тобто хабар за те, що й так належалося хворій людині. Причому лікарка погодилася на 500 доларів у результаті тривалих торгів, бо спочатку встановила таксу – тисячу євро.

Ще такий разючий факт. Пацієнт, про якого йдеться, отримав тілесні ушкодження під час терористичного акту в Іспанії (там проживає більше десяти років). Іспанія надала йому статус потерпілого від терористичного акту, призначила пенсію. Чоловік повернувся в Україну, щоб набути тут статус інваліда – за такої умови пенсія в Іспанії збільшилася б. Та чоловік відразу ж збагнув страшні реалії рідної країни: хоч ти недужий, скалічений, однаково слід заплатити “білому халату” у кишеню…

Лікарку засудили до штрафу у розмірі вісім тисяч гривень із позбавленням права займати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов’язків на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності на два роки.