– Насправді місто – не ліс, там може бути парк, лісосмуга. Але в місті не можуть бути дерева висотою 20-30 метрів, – каже заступник міського голови Владислав Стемковський. – Те що пообрізали крони, повірте, на рівень кисню це ніяк не вплине.
Багато тернополян скаржаться, що у місті зрізають дерева, відтак буде мало зелені. Утім, таке роблять виключно заради безпеки, запевняє пан Стемковський. А на місці зрізаних аварійних дерев посадять нові. Не слід городянам турбуватися і через те, що обрізають крони. Це роблять аби надати дереву гарного вигляду, – повідомляє “20 хвилин”.
– Для чого обрізають дерева? Під час вітрів на 50-70 % всіх проблем пов’язаних з електроенергією – це гіляки впали на дроти, – каже Владислав Стемковський. – Люди сидять без електроенергії, електромережі зазнають втрат, бо змушені все відновлювати.
Та й узагалі навесні з пообрізуваних крон підуть пагони і все буде добре. За рік два виростуть невеличкі кулеподібної форми крони, які будуть нічим не гірші від тих, що зрізали, додає посадовець.
– Зараз люди дивляться і думають, що дерева “покрамсали”, каже пан Стемковський. – Повірте, що це не просто дядько з пилкою заліз і зробив, що захотів. Цим займаються фахівці “Зеленого господарства”, які роблять таке роками.
Дерево у місті виконує не екологічну, а декоративну функцію, вважає посадовець.
– Що стосується обрізання крон, то за кордоном у будь-якому місті дерев вище семи-восьми метрів немає, – каже він. – Це зазвичай кулеподібні клени, невеличкі деревця. Але це не тополі по 25-30 метрів з трухлявою серединою. Яка зовні ніби здорова, а вітер подув — дерево впало на машину, вбило людину, порвало дроти. А буває, з дерева вже дві гіляки впали і машини побили, а бабця просить: “Ні не ріжте, бо там мій котик залазить, а я на нього з балкона дивлюся”. Я поважаю це. Але треба пам’ятати що це місто. Відповідно найперше ми повинні думати про безпеку.
До речі, кореспондент “20 хвилин” Володимир Мороз неодноразово бував, наприклад, у Гаазі та її містах-супутниках, що у Голландії. І там, що б не говорив заступник тернопільського міського голови, ростуть численні тополі, удвічі-утричі вищі від триповерхівок.
– Ніхто їх не зрізає, але їх доглядають — ліквідують старе гілля, – каже пан Мороз.
У Тернополі мають найперше мають висадити дерева на місці старих пнів. На це у бюджеті міста передбачили 140 тис грн. Та спершу потрібно викорчувати ці пні, а це нелегко, адже можна пошкодити комунікації. Тому у міськраді домовляються з будівельниками, аби взяти в них в оренду спеціальну техніку та повисверлювати ці пеньки.
– Більшість дерев, була б моя воля, я б дав команду зовсім зрізати і посадити нові, – каже пан Стемковський. – Насправді у центрі міста треба 80% дерев зрізати, бо вони аварійні.
До слова, тих городян, які зрізають дерева, міськрада зобов’язує висадити удвічі більше.
Довідка
Майже 2 млн грн у міськраді передбачили на озеленення міста. З них:
1 млн грн на облаштування газонів, садіння дерев кущів та чагарників
800 тис – на садіння багаторічних квітників
140 тис – садіння та догляд за декоративними насадженнями, малі архітектурні форми
За інф. міськради