За давнини цей місяць був періодом відносного відпочинку селян від важких літніх робіт. У цей час парубки й дівчата готувались до весіль, а тому місяць нерідко весільником. Наші предки йменували його також грязником – від осінніх дощів, які перетворювали землю в багно. Згодом його стали називати жовтнем, бо цієї пори на деревах жовтіє листя.

.

У давніх римлян цей місяць був восьмим у році, тому що рік починався 1-го березня. А восьмий по латині – «окто». Звідси і назва «октябрь», яка певний час побутувала і в Україні.

У жовтні відлітають у теплі країни останні птахи: «Жовтень ходить по краю, виганяє птиць із гаю». Дають про себе знати вранішні приморозки: «Плаче жовтень холодними сльозами». За багатьма прикметами визначають погоду на наступні місяці. Зокрема, якщо весь жовтень буде сухим, то безсніжним буде січень.

Сьогоднішній день називають Журавливим летом. За повір’ями, цього дня мають відлітати у вирій журавлі. Якщо вони полетять, то на Покрови (14 жовтня) буде мороз, а якщо ні – зима настане пізніше.