Закрили ферму та м’ясопереробний цех, зупинили бізнес, лякають клієнтів, проводять обшуки, а біля виробничих приміщень організовують цілодобові міліцейські пости — бо він не дає хабарів, стверджує тернополянин Віталій Михайловський.

Проблеми у підприємця почалися ще в листопаді минулого року. Родина має свиноферму на тисячу голів у Смиківцях та м’ясопереробний цех на вул. Лозовецькій. Саме туди й завітала ветеринарна комісія, – пише “20 хвилин”.

“Ми — міліція, нам можна”

Члени комісії, як стверджує чоловік, натякнули, що прийшли, бо він не “відстібає”.

– Ми вже 17 років працюємо на ринку. Маємо ферму, де вирощуємо та б’ємо тварин, а також переробний цех, де розбираємо туші, а потім продаємо. Реалізовуємо в магазини, бари, ресторани, бюджетні організації. Значних проблем чи неприємностей не було, – каже пан Михайловський. – Але в нашій країні якісна робота – не аргумент. У нас, якщо ти підплачуєш — працюєш, навіть якщо в тебе м’ясне виробництво — у брудному підвалі. А якщо ні, тебе пресують. Ми принципово не платили, бо знаємо — нічого не порушили, а якість „на рівні”. Але проблем не уникнули.

Пресингом підприємець називає візит комісії обласного управління ветеринарної медицини в листопаді минулого року.

– Почалася позапланова перевірка, – згадує він. – Обстежили ферму, потім цех, а за декілька днів ми отримали розпорядження припинити роботу. Знайшли незначні недоліки і навіть не дали часу, як мало бути, на їх усунення. Закрили і ферму, і цех. Ми припинили роботу, усунули недоліки і написали листа в інспекцію із проханням відновити роботу. Відповіді не було. Знайомі, та й члени комісії, яка нас закрила, натякали: треба підійти до керівництва і вирішити питання. Почекали два місяці, написали іншого листа. Після того начальник обласного управління ветеринарної медицини Зіновій Крушельницькій ніби сказився, бо прислав до нас ветеринарну міліцію.

Міліція, за словами пана Михайловського, завітала на м’ясопереробний цех у Тернополі 26 січня.

– Влітають у цех без будь-яких документів зі словами: “Ми — міліція, нам можна”, – пригадує чоловік. – Кажу: “Перевіряйте”. Я так розумію, все тому, що в одному з магазинів знайшли декілька кілограмів нашої продукції. Це були залишки: кістки, хребти, обрізки. Все це залишилось після сільськогосподарського ярмарку, який був у січні. Ми не брали б у ньому участі, але до нас звернулося керівництво райадміністрації. Сказали, що участь обов’язкова. Я пояснив, що ми зачинені. Нам відповіли, що це політичне питання і проблем не буде. Всю продукцію перед реалізацією перевірили фахівці. Є усі висновки і свідоцтва.

Далі „гості”, каже чоловік, пояснили, як можна вирішити проблему.

– “Спецоперацією” командував начальник ветеринарної міліції області Богдан Табака, – продовжує підприємець. – Під час візиту в цех, коли ми були з ним сам-на-сам, він сказав: “Як будемо рішати?”. Без сорому, отак прямо… Я пояснив, що “рішати” не буду. Він відповів: “Ах так… Зараз будуть тобі маски-шоу”. Тоді викликав оперативно-розшукову групу, слідчих. Стільки людей, напевне, на вбивства не їдзять. Загалом я нарахував більше 25 осіб.

Міліція, за словами бізнесмена, вимагала „надати для утилізації” чотири туші свиней, які нібито зберігали у цеху.

– Цех порожній — ані працівників, ані м’яса, ані слідів роботи. Бо ж не працювали, – каже Віталій Михайловський. – Свиней і близько не було. Правоохоронці почали вимагати, аби я відчинив підвал. Приміщення — не наше, належить іншій фірмі. Ключів я не мав. Пояснив, що треба знайти власника і в нього дозвіл отримати. Поїхали власника шукати. Вдома його не було. Примудрились його доньку налякати і сусідів. Знаю, що попід вікнами ходили, зазирали у помешкання. Декілька разів приїжджали. Чоловіка в місті не було. Вирішили міліціонери “засаду” організувати біля цеху. Встигли під час візиту й сусідів-м’ясопереробників перевірити. Обіцяли, як каже підприємець, на цьому не зупинятись.

– Поряд із нашим цехом кафе є. То міліціонери хотіли там обшук проводити. Поки власниця не показала квитанції, що купувала м’ясо в магазині, йти звідти й не думали, – стверджує пан Михайловський. – Цех пильнували три доби. І вночі стояли. Власник підвалу приїхав, відчинив двері, але сказав усім, що дозволу на обшук не дає. Але пан Табака на це не зважав. Зайшли в підвал, там усе перерили. Без свідків, без дозволів. Знайшли 17 баночок паштету, який для харчування працівників цеху хтозна-коли зробили. Також у морозильних камерах знайшли костомахи, ратиці та обрізки, заморожені після ярмарків.

“Це все – маячня”

Знайдене описали та опломбували, каже чоловік. Порушили оперативно-розшукову справу.

– Я не знаю, на кого вони ту справу відкрили. Мені нічого не пояснили. Не знаю, чого чекати далі, – каже підприємець. – Є інформація, що пан Крушельницький на нараді сказав пресувати мене і моїх клієнтів максимально. Але платити тисячі доларів не буду. Я спрямував скарги з описом усіх дій і ситуації в обласну міліцію, прокуратуру, райадміністрацію. Я прошу захисту, тому що сам від того свавілля не врятуюсь.

Втім, підприємець побоюється, що звернення в газету створить йому нові проблеми. Минулого року він скаржився на працівників ДАІ та міліції, які затримали його авто з 300 кг м’яса. Через це товар зіпсувався.

– Після публікації мені помстилися, – каже чоловік. – Їхав машиною сина. Зупинили, дві години протримали, знайшли несплачений штраф. Забрали авто на арештмайданчик. Ані протокол не писали, ані опис авто. Тільки сказали, що я популярний після статті в „RIA плюс”, і спитали, чи більше скаржитись не хочу. Коли я повернувся на штрафмайданчик за машиною, то побачив, що зняли датчики, головку з двигуна і навіть комп’ютер… Тому знаю, чого мені чекати.

За роз’ясненнями ми звернулися в головне управління ветеринарної медицини в області.

– Перевірки розпочали в листопаді, і ми дійсно призупинили роботу цього підприємства, – повідомив начальник управління Зіновій Крушельницький. – Щодо цеху – приміщення на Лозовецькій не було введене в експлуатацію (у розпорядженні про призупинення роботи, підписаному паном Крушельницьким, йдеться про відсутність експлуатаційного дозволу на підвальне приміщення. Хоча воно належить іншому підприємству – прим. ред.). Ми написали припис і дали термін, аби підприємець мав змогу усунути проблему. Минулого тижня ми отримали від дружини пана Михайловського лист про те, що вони усунули недоліки і просять дозволу продовжити роботу. Я підписав листа на першого заступника, аби він виїхав та перевірив. Якщо все добре, то нехай люди працюють.

Щодо ферми у Смиківцях, де підприємець має бойню, то там ситуація ще гірша, каже пан Крушельницькій.

– Приміщення абсолютно не відповідає нормам, — каже начальник управління. — Зрозумійте, чоловік, зокрема, працює й на дитячі садочки та школи. Ми написали, що бойню він може використовувати лише для внутрігосподарських потреб, але не для реалізації. Написали, що зробити, аби продовжити роботу. Не було жодного упередженого ставлення. Недоліки усунути не важко. Коли йдеться про харчування дітей – жодних компромісів бути не може.

Поки підприємець усував проблеми, працювати він не міг. Проте у магазинах, кажуть в управлінні, виявили його продукцію.

– Ветеринарна міліція виявила фарш у магазинах, – продовжує чиновник. – Ця служба управлінню не підпорядкована. Правоохоронці, наскільки я знаю, досліджують продукцію. Нам вони надіслали папір, аби ми дали свого працівника для повноцінної роботи комісії. Я не розумію дій чоловіка. Замість усунути проблеми і працювати — балачки про вимогу дати грошей. Це все маячня. Іншою інформацією я не володію.

Тим часом в обласній міліції повідомили, що триває перевірка, а рішення приймуть згодом.

– Головний інспектор ветмедицини області від 3 листопада 2011 року діяльність цього підприємства за виявлені санітарно-ветеринарні порушення призупинив, – каже начальник відділу зв’язків з громадськістю обласної міліції Петро Колісник. – Попри це, там продовжують діяльність. Тому працівники міліції проводять перевірку. Після перевірки приймуть відповідне рішення.

Пропонують допомогу

На прямий тиск тернопільські підприємці не скаржаться, кажуть у громадській організації “Підприємці Галичини”. Люди більше нарікають на бюрократію та затягування процесів посадовцями.

– Підприємці, які зіткнулися з тиском, корупцією чи незаконними діями, можуть звертатися до нас за номером 42-32-44, – каже голова організації Ольга Шахін. – Разом легше протистояти проблемам. При потребі допоможемо з юридичним захистом.