Процедура проведення ЗНО з кожним роком удосконалюється. Однак такого поняття, як людський фактор, ніхто не відміняв. Загублені документи, переплутані довідки, кількахвилинні запізнення – усі ці фактори бодай одного учасника ЗНО, та все ж таки «відсіюють».

.

Від хвилювання та спеки дітям ставало погано

2 та 3 червня в Україні проходило ЗНО з української мови та літератури. Для одних ці дні стали неабияким стресом, для інших – радістю, а для третіх перетворилися на великі неприємності. Черга на одному з пунктів тестування, що знаходився на базі ЗОШ №16, зібралася близько десятої години. Діти з батьками нервово переступали з ноги на ногу в очікуванні старту. І ось за кілька хвилин черговий відчинив двері і абітурієнти рушили у приміщення. Перевіряючі суворо наголошували, аби діти переконалися, чи є у них все необхідне, адже покидати пункт до остаточного завершення роботи над тестами не можна. Однак потрапити у пункт тестування пощастило не всім. Один із зареєстрованих учасників по дорозі на ЗНО загубив паспорт, тому відповідальний за пункт тестування не пропустив хлопчину у приміщення. Більше пощастило абітурієнту з Добриводів. Перед входом у пункт тестування хлопець зрозумів, що забув паспорт. Дякувати Богу, з підлітком були рідні, які на таксі повернулися додому та вчасно привезли синові необхідні документи. Усе закінчилось благополучно, втім сильний стрес перед екзаменом ще нікому не пішов на користь.

На цьому цікаві збіги у пункті тестування не закінчились. Як з’ясувалось, одночасно тестування з української мови та літератури в цьому пункті проходили матір і дочка.

– У таких випадках їх мали б розділити у різні заклади і по можливості навіть визначити дату проходження ЗНО у різні дні, каже заступник директора з питань зовнішнього оцінювання та моніторингу якості освіти Тернопільського обласного інституту післядипломної педосвіти Юрій Шайнюк, однак такі випадки бувають. Скажімо, 6 червня на тестуванні з іноземної мови у цьому ж пункті тестування були зареєстровані учасники з однаковими прізвищем, ім’ям та по-батькові.

Кажуть, очікування смерті страшніше за саму смерть. Аналогічна ситуація з незалежним оцінюванням. Під пунктом тестування діти переживали значно більше, ніж в аудиторіях. Деяким з них навіть необхідна була допомога медиків.

– Одній дівчинці сало погано. Мабуть, перехвилювалася, каже відповідальна за пункт тестування Оксана Полянська. – Але у нас працює медпункт. Медсестра дала дівчині заспокійливе та каплі «Карвалолу». Дитина трохи заспокоїлась і пішла в аудиторію. Відмовлятися від тестування вона не захотіла.

Коли двері пункту зачинилися, практично усі абітурієнти зайняли свої місця в аудиторіях. За винятком тих, хто передумав здавати тести з обов’язкових предметів. Вочевидь, цього року стати студентами цим особам не судилося.

Без кондиціонерів – нікуди

Загалом у ЗОШ №16 мали пройти тестування 255 зареєстрованих. 12 осіб не з’явились на ЗНО. Цей пункт тестування під час незалежного оцінювання казуси оминули, однак фахівці у цій сфері стверджують, що зміни потрібні. Зокрема, тестування розпочинається о 10 годині ранку. Діти працюють протягом трьох годин. Виходить, якраз в обідню пору вони сидять в аудиторії. Вікна усіх класів у навчальних закладах виходять на сонячний бік, тому працювати у таку спеку дітям важко. Звісно, можна було б розпочинати тестування швидше, але діти з районів не встигають дістатися пункту тестування. Добре було б обладнати аудиторії кондиціонерами, однак це потягне за собою чималі витрати.

Після 11:00 двері аудиторії зачинилися. Перед початком тестування цінність пакета перевірила одна з учасниць ЗНО. Потім абітурієнти прослухали короткий інструктаж, який затягнувся на 30 хвилин. Після цього розпочався тригодинний відлік. У ЗОШ №16 тестування проходили абітурієнти з Тернополя, Збаража, Чорткова. Частина інструкторів також приїхали з районних центрів. Діти отримали тестові завдання, які складалися з трьох рівнів: перший – 36 тестових завдань з української мови, другий – 24 завдання з української літератури, третій – творча робота. Згідно з вимогами проведення ЗНО, меблі в аудиторіях були опечатані. Як пояснила Оксана Полянська, проводити тестування у кабінеті з предмету, з якого тестуються абітурієнти, суворо заборонено. Інший варіант – усі допоміжні засоби (стенди, плакати) слід завішати або зняти. Інструкторами можуть бути педагоги, які спеціалізуються на інших предметах. Під час тестування з аудиторії можна виходити лише одній особі. Тоді учасник залишає роботу на столі інструктора заповненою стороною вниз. З завданнями учасники справляються значно швидше за встановлений термін. Вони можуть здавати роботи і залишити пункт тестування. По завершенні роботи знову запакували у паперовий контейнер, який забрала служба зв’язку та охорони.

Перші результати будуть наприкінці місяця

Найбільше абітурієнтів зареєструвалося на складання тестів саме з української мови та літератури, тому й стали показником цьогорічної готовності організаторів оцінювання до роботи. В Україні з цього предмету взяти участь у ЗНО виявили бажання майже 246 тисяч осіб. В області на тести з української мови та літератури зареєстровано 7359 осіб.

Загалом на базі цього навчального закладу протягом сесії пройде шість тестувань. Перші результати обіцяють оприлюднити на сайті Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти 25-26 червня. Втім навіть, якщо результати будуть, побачити їх можна буде не скоро, скаржаться абітурієнти. У перші дні сервер перевантажений, тому зайти на свою сторінку не можливо.

Нагадуємо, учасники розпочинають роботу об 11:00, тому на пункт тестування потрібно прийти не пізніше, аніж о 10:50. Загалом у приміщення можна буде заходити вже з 10:15, а ті, хто з’явиться на тестування після 11:00, участі у ЗНО взяти не зможуть.

– Щоб потрапити на пункт тестування, потрібні паспорт або свідоцтво про народження, сертифікат українського центру та запрошення на тестування. У ньому вказана й адреса пункту тестування. Копії документів, які засвідчують особу, до уваги не братимуться, навіть якщо вони будуть засвідчені нотаріально. На пункті тестування перш за все потрібно знайти алфавітні списки і у них – свої дані. Навпроти кожного прізвища стоятиме номер аудиторії, де проходитиме оцінювання. Після того потрібно знайти своє робоче місце – воно буде пронумероване та підписане, – пояснює Юрій Шайнюк.

Зоряна Гарасимів