На місці Зборівської битви буде музей під відкритим небом. Принаймні над цим уже посилено працює координаційна рада. Такий орган створили нещодавно у Зборівській райраді.

Аби усе зробити на вищому рівні, вирішили порадитись з науковцями. На науково-практичний семінар “Проблеми дослідження і музеєфікації полів битв в Україні” до Зборова приїхали не лише вітчизняні фахівці, але і зі Сполучених штатів Америки, Польщі, Шотдандії, – повідомляє TV-4.

Головний принцип створення музеїв на полях битв – об’єктивний, незаангажований підхід до відтворення подій. За таким принципом віднедавна відтворюють історичні події у Сполучених Штатах Америки, запевняє професор Мирон Стахів і це дозволяє, аби історичні пам’ятки служили людям довго.

– Підходи інакші. Вони дозволяють дізнатися, як відбувалася війна, що насправді відбувалося на полі битви, бо, знаєте, надзвичайно багато міфології формується навколо кожної битви. Кожні: ті, що перемогли, ті, що не перемогли, – творять свою, часом зовсім інакшу історію, – каже історик Мирон Стахів.

Переможна битва української армії, очолюваної Богданом Хмельницьким, з польським військом під командуванням короля Яна II Казимира під Зборовом у серпня 1649 року – важлива складова українського державотворення. Так вважають науковці. Проте до дев’яностих років минулого століття на місці Зборівської битви було сміттєзвалище. І лише завдяки старанням відчайдушних сподвижників справа зрушила з місця. Сьогодні Білий берег розчищений, збудована церква, упорядкована могила, працює музей. У планах – створення історичного заповідника.

– Це має бути комплекс історичних пам’яток. І вони в нас є в Зборові: поле Зборівської битви, розташування артилерії, укріплення польського табору, міські вали, переправа через білий берег. І якщо ми все це зберемо, то для нашої Зборівщини, Тернопільщини це буде велике досягнення, – каже директор музею “Зборівська битва” Богдан Макогін.

Серед найзавзятіших сподвижників увіковічнення Зборівської битви – Григорій Баран. Чоловік каже: заради історичної пам’яті про таку важливу подію і заради іскри в очах відвідувачів, особливо юних, готовий працювати і далі. Є у пана Григорія мрія – розповісти усьому світу не лише про битву, але і про унікальне явище Зборова – його підземні переходи, зробити їх доступними для відвідувачів. Чоловік готовий годинами розповідати про важливість створення у Зборові історичного заповідника.

– Як казав кореспондент Михайло Полапко з “Культури і життя” газети, ще за комуністичної влади: “Росія має Куликове поле, а Україна Білий берег.” Це те місце, де були намети Хмельницького, Іслама Герея і короля польського. Це вже пошановане буде навіки місце не тільки зборівчанами, але і Україною, – упевнений пан Григорій.

Аби усе задумане реалізувати, потрібні гроші. Немалі, зауважують ініціатори. Лише документація потребує значних витрат. А ще хочеться зробити усе на високому рівні. У райраді ініціативу підтримують і, зважаючи на важливість справи, сподіваються на найширшу підримку.

– Дійсно, коштів треба дуже багато, але щоб був заповідник, треба усі ці гарні місця, святині відновити, а потім ввести в заповідник, тому нам доведеться дати свої кошти, але вже коли ми це створимо ,надіємось, воно буде на державному фінансуванні, або, принаймні, на обласному. Думаю, наш перший крок, наші перші кошти побачать і обласна влада, і державна, і нам підуть назустріч, – сподівається голова Зборівської районної ради Віктор Тарковський.