.
Унікальні знахідки виявила нещодавно археологічна експедиція на чолі зі знаним істориком, директором Борщівського краєзнавчого музею Михайлом Сохацьким.
.
Під час розкопок неподалік села Збручанське Борщівського району дослідники натрапили на традиційне трипільське житло, залишки пічки, уламки керамічних виробів, зокрема глечиків, виготовлені з кременя знаряддя праці, ножі і навіть гачки для рибальства. Багато решток – вироби з дерева.
– Також ми знайшли елементи верстата для ткацтва і пряслице (керамічний виріб для натягування нитки під час прядіння). Найімовірніше, що вони вирощували льон, обробляли його, а потім шили з нього одяг. До речі, відбитки тканин чітко видно на уламках деяких глечиків, – зазначив Михайло Сохацький. – Але найбільшою вдачею є фрагмент виліпленої з глини жіночої скульптури.
Неподалік житла було багато кісток впольованих тварин – оленів, лосів, биків та домашньої худоби.
Ці знахідки вкотре демонструють, що трипільці займались землеробством, скотарством, рибальством та полюванням. Знайдені ж вироби підтверджують високий рівень розвитку цього загадкового народу.
Водночас, нагадав пан Михайло, досі біля жодного із поселень історики не знаходили поховань. Єдине відоме – у печері Вертеба, яку свого часу і досліджував пан Михайло. Відтак не відомий обряд поховання, тому археологи припускають, що трипільці спалювали своїх померлих.
До речі, знайдене житло також було спалене. На цю археологічну знахідку вчені натрапили ще у 1997 році, але вивчати почали лише тепер, адже незабаром на цьому місці планують відкрити кар’єр з видобутку каменя. За два тижні роботи експедиція провела розкопки на площі 340 кв. м.
Жанна Попович, “Номер один”