2-го квітня спокій вихідного дня мешканців Львівщини потурбувала незвичайна новина – міліція затримала голову Турківської РДА Василя Чернянського, який до того ж є головою відповідної районної організації Партії регіонів. Хіба ж таке буває?!

Таки буває. Новину підтвердив начальник відділу зв’язків з громадськістю Головного управління МВС України у Львівській області Денис Харчук. За його словами, посадовець разом зі спільницею (керівником місцевого відділу „Центру державного земельного кадастру”) за попередньою змовою із посередником вимагали від приватного підприємця зі Львова хабар у сумі 120 тис. доларів США (960 тис. грн) за сприяння у підписанні та погодженні документації щодо надання у власність земельної ділянки площею 2 га. Йдеться про ділянку у рекреаційній зоні Карпатського регіону Львівської області, що розташована поблизу спортивної бази параолімпійської збірної України „Тисовець”. Цільове призначення – будівництво готельно-відпочинкового комплексу.

Міліція задокументувала отримання першої частини хабара в сумі 33 тис. доларів США, з яких голова Турківської РДА 15 тис. доларів залишив собі, а решта коштів були розподілені між іншими учасниками злочинної групи. 31 березня 2011 прокуратура Львівської області порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 368 КК України.

У процесі обшуку приватного помешкання В. Чернянського було виявлено та вилучено 15 тис. доларів США, оброблені спеціальним хімічним препаратом, а також 270 тис. грн та 6 тис. непозначених доларів США. На робочому місці начальника Турківського районного відділу ДП „Центр державного земельного кадастру” виявлено та вилучено 17 тис. доларів, оброблених спецхімпрепаратом. Проводяться оперативно-слідчі заходи зі встановлення інших фактів вимагання та отримання членами злочинної групи хабарів за сприяння з аналогічних питань.

Василь Іванович Чернянський народився 31 жовтня 1960 року на Львівщині, в селищі міського типу Стара Сіль Старосамбірського району. У 1984 році закінчив Львівський сільськогосподарський інститут за спеціальністю сільськогосподарське будівництво. Працював головним інженером Старосамбірського міжгосподарського комбінату комунального господарства, головним інженером Турківського міжколгоспбуду, виконробом Турківського «Райагробуду». З 1992-го по 2010 рік – директор МПП «Скорпіон» та ПП Будівельно-торгової фірми «Чертур».

З 1998 р. обирався депутатом Турківської районної ради. З 2010 року – голова Турківської райдержадміністрації. Головною своєю турботою називав залучення інвестицій у гірський депресивний район. Особливу (!) увагу приділяв подальшому будівництві зимової тренувальної бази спортсменів-паралімпійців поблизу с. Верхнє. Із введенням бази в експлуатацію сподівався відкриття митного переходу в с. Боберка (найближчий шлях для спортсменів в Європу), а відповідно – великих державних інвестицій для будівництва доріг та всієї інфраструктури митного переходу.

На останніх місцевих Турківський район дав чи не найвищий відсоток голосів за „регіоналів”. В окремих населених пунктах за ПР проголосувало до 50% виборців, а середній показник у районі становив понад 14%. Десятеро „регіоналів” стали депутатами районної ради (до 2010 року не було жодного), двоє – депутатами міської ради Турки, ще п’ятьох обрано сільськими головами. І 22 лютого 2011 р. районна організація ПР на своїй конференції обрала Василя Чернянського своїм головою. Своїм основним завданням новий голова тоді ж визначив підвищення авторитету партії та подальше зростання довіри до Президента та уряду – завдяки реальній роботі, спрямованій на покращення життя населення. Підвищив.

Ще 31 березня Василь Чернянський плідно працював. Провів засідання колегії райдержадміністрації, взяв участь у нараді директорів шкіл, засіданні оргкомітету з підготовки та відзначення в районі 20-ої річниці Незалежності України. І провів засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних з погодженням проектів із землеустрою (!). Востаннє, мабуть.

Після скандалу із хабаром політрада районної організації ПР оперативно розповсюдила заяву з приводу затримання Василя Чернянського. Припустили, що його „замовили” політичні опоненти та заздрісники, які не змогли пробачити „успішні виборчі кампанії на користь Президента Віктора Януковича та Партії регіонів”. Розчулені бойки довідалися, що „Турківщина почала динамічно розвиватися, вдалося вирішити низку проблем, які роками не вирішувались, налагодити співпрацю із інвесторами, які почали вкладати кошти в район”. Затримання є провокацією корумпованих структур, щоб „посунути” з посади неугодного місцевим „олігархам” керівника. Підставою відкриття справи стала його непоступливість корумпованим структурам. Це намагання опонентів очолити перспективний район, який є одним з базових, де влада планує будувати об’єкти спортивної та туристичної інфраструктури при підготовці до Зимової Олімпіади 2022 року. І так далі…

У пресі вже раніше блукали чутки, що новий голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк має намір поміняти голів райдержадміністрацій, у тому числі й Турківської. На це запитання газеті „Бойківщина” (26 лютого 2011 р.) В. Чернянський відповів: «Про це я не маю часу думати. Ми прийшли, щоб працювати, а не для того, щоб розводити інтриги». А 11 березня в інтерв’ю газеті „Львівська пошта” сам Цимбалюк сказав: „Відвідав уже більшість районів. На своєму місці керівники у Сколівському, Турківському, Старосамбірському та Городоцькому районах”. Здавалося, можна спати спокійно. Але чи то екс-міліціонер так помилився в підлеглому, чи то пильність „приспали”… Але грім прогримів.

Здається, Чернянський віддано працював на благо ПР. Одні виборчі показники чого варті… Не ділився? Навряд чи. Просто тихенько замінили б „конструктивнішим”. А тут потрібний був саме гучний „скандал”. Схоже, громадськість прагнуть переконати: вертикаль влади Януковича є суворою, але справедливою. І ловитимуть міліціонери не тільки неспокійних студентів чи „нелояльних” підприємців, радикальних націоналістів чи стурбованих екологів. Ловитимуть і „лиходіїв”, навіть якщо у них „регіональний” партквиток. Чи це вистава, мета якої приспати увагу громадськості, чи тенденція – покаже час. Очевидно одне, щоб повернути довіру Західної України – це дрібна жертва.

Юлій Хвещук, Гал-інфо