До грандіозного міжнародного скандалу залишилися дні, а може й години. У його епіцентрі виявиться Україна. Європарламентарі і закордонні правозахисники, що так багато уваги приділяють справі Тимошенко, про екс-прем’єра забудуть. І головною темою цього скандалу стане расизм, – пише Олександр Мартиненко у газеті “2000”.

«Українська газета зображує африканців і арабів мавпами», – такий заголовок дано одному з останніх репортажів телеканалу CNN. Практично слово в слово його повторює і канал France 24.

Що ж трапилося? 24 січня на першій шпальті «Нової Тернопільської газети» вийшла стаття, де мова йшла про те, що в місцевому барі відбулася бійка між арабськими і африканськими студентами. Свій матеріал тернопільські газетярі забезпечили, як їм мабуть здалося, дотепним і помітним заголовком: «Біля«Орнави» лилася «чорна» кров… Араби з неграми билися за наших курвів». На додаток до цих слів передовиця була проілюстрована фотомонтажем, де присутні дві мавпи, що облапують напівроздягнену блондинку, а на задньому плані – група африканців, що сидять за столиком в кафе. Загалом, посил, який своїм читачам адресувала «Нова Тернопільська газета», цілком ясний. Також ясно, як її журналісти ставляться до приїжджих з країн Африки та Азії – людьми вони їх, схоже, не вважають. Якби було інакше, такий колаж і заголовок не з’явився б.

CNN вхопився за цю публікацію і почав «розкручувати» тему. Виявилося, що хлопці, зображені на знімку, до бійки в барі взагалі відношення не мають. Крім того, кореспондент американського ТБ зв’язався з одним з іноземних студентів, що навчається в Тернополі. Той розповів, що просив співвітчизників стримати свій гнів з приводу статті, але коли прийшов до університету, то побачив, як студенти-українці читають газету і сміються над скандальним фотомонтажем.

Далі цей студент розповідає про ставлення до нього й інших іноземців. Ті хлопці та дівчата, разом з якими їм доводиться сидіти в одних аудиторіях, сахаються їх і спілкуватися не бажають. Співрозмовник кореспондента CNN також розповів, що нещодавно був побитий невідомими. У міліцію він звертатися не став, бо знає: правоохоронці побачивши африканця, тут же почнуть погрожувати йому депортацією. «Ми живемо в страху», – говорить студент і просить батьків більше не відправляти дітей вчитися на Україну. За його словами, в нашій країні расизм – реальність повсякденного життя.

Цю розповідь також повторює France 24. Відвідувачі сайту телекомпанії активно коментують скандальний репортаж. Треба сказати, що серед них є й українці, які намагаються переконати інших, що все не так погано. Але, схоже, їхні аргументи виявляються не дуже дієвими. На цій інтернет-сторінці можна знайти й такі заяви: «українці просто неосвічені».

Звичайно, можна дорікнути журналістам із США та Франції в тому, що в Іраку та Лівії їх не дуже-то турбували права жителів цих країн, а тут, мовляв, роздмухують вселенський скандал. Але чи можна собі уявити американську і французьку газету, на першій шпальті якої присутній такий зухвало образливий колаж? Так, часом політкоректність на Заході доходить до абсурду. Але посміє чи там хтось назвати араба або африканця «чорним», особливо в ЗМІ?

Виникає питання – як ми дійшли до того, що українців стали вважати неосвіченими расистами? Упевнений, важливу роль у створенні ганебної репутації країни зіграла реабілітація та звеличення колабораціоністів і посібників нацизму. Їх культ, їх діяння дали суспільству сигнал: націоналізм і расизм більше не зло. Доклали руку до цього і правоохоронні органи, дуже м’яко пов’язані з представникам націонал-радикальних організацій. Їм можна практично все: трощити пам’ятники або робити нальоти на гуртожитки, де живуть мігранти з Азії. Так було зовсім недавно в Києві та Харкові. Та й в інших містах подібних випадків відбувалося чимало.

Ось тепер і пожинаємо плоди. «Ми не повинні більше їхати в їх університети», – пишуть чорношкірі студенти, коментуючи скандал, і додають: «Африканці і араби повинні бойкотувати Євро-2012. Те, що відбулося – це ганьба ». І як не крути, це дійсно так, – пише журналіст газети “2000”.