черги поліклініка ТернопільСьогодні – Всесвітній день здоров’я.

«Підеш у ту лікарню – одразу хворим станеш». Цей вислів останні роки став мало не крилатим. Особливо часто його можна почути, коли деколи і по дві години стоїш у черзі на прийом до лікаря.

Взагалі слово «черга» у багатьох асоціюється із Радянським Союзом. У ті часи за чим тільки не стояли люди у черзі – за продуктами, за одягом, за меблями тощо. Ніби живемо у незалежній країні, а як зайдеш у поліклініку одразу повертаєшся на кільканадцять років назад. Тернопіль у цьому плані навряд чи відрізняється від низки інших українських міст. Але нам вкотре обіцяють реформи і у медичній галузі також.

На сьогоднішній день вже розроблений проект концепції реформування галузі охорони здоров’я у місті Тернополі. У ньому, за словами начальника відділу охорони здоров’я і медичного забезпечення Ростислава Левчука, враховані особливості нашого міста, фінансування, демографічна ситуація. Найближчим часом його винесуть на розгляд депутатської комісії міської ради, обласного управління охорони здоров’я, відповідної громадської ради і лише після цього проекту подадуть на затвердження депутатам.

Серед іншого, концепція передбачає оптимізацію надання медичної допомоги.

– Це концентрація надання допомоги у певних медичних закладах, які можуть це робити більш ефективно і якісно. Наприклад, лікарня швидкої допомоги повинна відповідати не лише своїй назві, а й за змістом, фінансовим, кадровим, матеріальним наповненням. Лікарня планової терапії – розширюються повноваження надання планової допомоги з введенням нових технологій і можливостей, – розповів Ростислав Левчук.

Водночас, обіцяє медик, жодна лікарня у місті при цьому закрита не буде.

– Жодна лікарня не перейде в іншу форму власності. Це все комунальні заклади. І зараз у нас є три поліклініки  і три лікарні – вони всі будуть функціонувати. Щодо окремих відділів у цих закладах, то це внутрішньо лікарняні процеси оптимізації, звичайно, вони будуть відбуватися. На сьогоднішній день відомо, що в світі в середня кількість ліжок на 10 тисяч населення – це 55. У нас в державі це 89-90. Тому ми будемо йти тим шляхом, тобто до зменшення не функціонуючих ліжок, про збільшення можливостей надання амбулаторної допомоги і зміщення акцентів на надання допомоги лікарями загальної практики сімейної медицини. Тобто стаціонарна допомога буде звужуватись, але більш оптимізуватися і ставати більш професійною, – вважає головний медик міста.

А ось вирішення однієї з найбільш болючих проблем – черг у поліклініках – дуже швидко вирішити не вдасться.

– Черги існували і, на жаль, існують. І вирішення питань черг полягає у кількох площинах. Перше – це збільшення кількості тих людей, які можуть прийняти пацієнта. Тобто, якщо достатній професіонал, час прийому зменшується. Якщо посадити на прийом двох людей, то відповідно зменшується черга. І друга площина – це впровадження сучасної логістики і створення єдиного медичного простору у Тернополі. Це великий об’єм роботи. І зараз ми почнемо у місті розробляти логістику руху хворих у медичних закладах, логістику документообігу, логістику поєднання медичної галузі в інтеграцію системи охорони здоров’я області. Тобто, всі ці питання дозволять планувати хворому свій час перебування в лікаря, записатися чи через Інтернет, чи по телефону, а не сидіти під кабінетом і чекати на свою чергу. Ці перетворення включені у проект концепції, але вони також вимагаються часу, кадрового, фінансового і інших ресурсів. Але без цього розділу роботи черги самі по собі не зникнуть. Це ми будемо проводити комплексно разом із оптимізацією мережі закладів охорони здоров’я, оптимізації кадрового потенціалу, управління галуззю, – зазначив Ростислав Левчук.

Як відомо, перші реформи у медичній галузі міста вже грянули  – це реорганізація поліклінік комбайнового та «Ватри».

Адріана Макаренко