Вчора на зустрічі із представниками ветеранських організацій з нагоди 20-річчя Незалежності голова облдержадміністрації Валентин Хоптян майже годину розповідав присутнім про те, як нинішня влада дбає про добробут громадян. Освітлення, телевізори, стадіони – улюблена тема теперішнього губернатора на всіх заходах. Додати до цього переліку сміливо можна і легалізацію кар’єрів та боротьбу із корупцією в усіх ешелонах влади.

.

– За часи незалежності ми створили в країні «чудо» – корупцію, чого немає в інших країнах світу. Чого гріха таїти, ми знаємо, скільки сьогодні коштує посада медсестри в будь-який районній лікарні, санітарки, вчителя, в державних органах влади, в одних управліннях більше, в інших менше, в третіх – ще більше. Все це зло ми маємо, – визнав Валентин Хоптян.

Водночас, вважає керівник Тернопільщини, нині потрібно захищати і бізнес від чиновників.

– Від чиновників, тих, що в пагонах, і тих, що без пагонів. Ось мені нещодавно розповіли бізнесмени з Гусятинського району. Приїхав до них якийсь капітан з нашого обласного УБОЗу і позбирав з 20 структур по дві тисячі гривень, у кого брав долари, у кого – євро. Ми, звичайно, з генералом (напевне голова ОДА мав на увазі начальника обласної міліції Федіра Бортняка – прим. авт.) зустрілися, і вже ввечері цього горе-капітана не стало. Але, як мені говорять відкрито бізнесмени: «Валентину Антоновичу, раніше був рекет, ми платили 100 чи 200 доларів, і до нас більше не ходили. А тепер спочатку йде капітан, потім майор, потім підполковник, потім старший лейтенант, потім старшина, дільничний. І кожному треба платити. А потім ще йдуть пожежники, СБУ, прокуратура, санстанція. І всі з торбами , з мішками, гаманцями, конвертами і так далі. А потім охорона навколишнього середовища, охорона пам’яток і так далі…». Кому не лінь, всі йдуть і просять. Можуть це все бізнесмени витримати? Звичайно, важко. Вони кажуть, що оце нас змушували деякі політичні лідери їхати в Київ бастувати проти податкової реформи. Ми не боїмося цього, ми не боїмося касових апаратів, хай вони будуть. Буде самоконтроль, контроль за тими, хто у нас працює, аніж займатися кожен раз підставами лівого товару і так далі. Ми боїмося якраз цих поборів, – розповів губернатор.

Тут Валентин Хоптян згадав про кар’єри і навів приклад, як йому вдалося легалізувати їх в одному з районів нашої області.

– Розповім вам зі свого життя. Я працював у минулому році в Підволочиському районі. Там працює 3-4 кар’єри, які вивозять надра з нашого рідного краю. Але ні одного кілограма щебіня без копійки грошей вони не давали. Потім я з ними зустрівся. І з’ясувалось, що всі вони працюють нелегально. Я їм кажу: «Давайте я вам допоможу легалізуватися». Вони спочатку не повірили. За місяць легалізувались. А ще через місяць вони дали 15 тисяч тон щебіня на ремонт доріг. І вони до сьогоднішнього дня мені дякують. Бо їм стало легше жити. І цих 15 тисяч тон щебінь, а це десь 1 мільйон 200 тисяч гривень, які вони дали на район, це значно дешевше ніж ті побори, які вони давали тим структурам, – зауважив Валентин Хоптян.

На переконання голови облдержадміністрації, сьогодні в Тернопільській області у цьому плані є  невикористані резерви. Адже нині в області з понад 3 тисяч кар’єрів, тільки 30 працює легально. Відтак до бюджету надходить за рік 9 мільйонів 200 тисяч гривень. З них – 5 мільйонів 600 тисяч гривень платить німецька фірма «Кнауф».

– А за іншими кар’єрами хтось стоїть – в погонах чи без. Тому я зараз цим питанням займаюся. Підприємці хочуть кар’єри легалізувати, а їм кажуть, що за це треба заплатити. Я кажу: «Давайте дамо цю взятку, але вона буде остання в житті. Далі – буде сидіти, іншої дороги немає», – констатував Валентин Хоптян.