Найбільше коштів у місцевих бюджетах витрачають на оплату послуг та робіт, які забезпечують функціонування різних сфер життєдіяльності того чи іншого міста. Щоб процес розподілу коштів був прозорим запровадили тендери або конкурсні торги: фірми та підприємства пропонують свою вартість виконання робіт або послуги, а замовник має вибрати найдешевшу пропозицію. Аналіз проведення процедур державних закупівель у 2014-2016 роках, який провела громадська організація «Центр громадського моніторингу та досліджень», показав, що частину тендерів проводять з порушеннями.

Про це ми вже писали раніше.

У Тернопільській області експерти «Центру» виявили вісім випадків проведення державних закупівель з порушеннями. До переліку увійшло й управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради.

– Йдеться про тендер на реконструкцію частини набережної Тернопільського ставу від «Острова закоханих» до насосної станції, – розповів Юрій Кузько, член правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень». – Свої пропозиції подали три фірми. У результаті переможцем визнали «Тернопільбуд», який належить колишньому депутату міськради Василю Лило. В той же час, пропозицію фірми «Укрспецмонтаж Інвест», яка була на 500 тисяч гривень дешевшою, відхилили.  Зробили це на підставі того, що у даних Єдиного державного реєстру не була зазначена інформація про кінцевого бенефіцеарного власника. Ми проаналізували цю закупівлю і виявилося, що фірма не повинна була цю інформацію зазначати, оскільки засновником фірми є фізична особа, а законодавство говорить: якщо засновник фізична особа, то він одночасно і є бенефіціарним власником. По суті цю найдешевшу пропозицію було відхилено неправомірно. Ми звернулися у Держфінінспекцію і там підтвердили, що дійсно пропозиція з цієї підстави була відхилена неправомірно. Провівши додаткову перевірку інспекція виявила, що інший учасник ТОВ «ТОМ-ІнвестБуд» подав на тендер документи, які не відповідали закону. Цю закупівлю замовнику треба було відмінити, оскільки одну фірму він відхилив, а інша подала неправильні документи. Тоді залишався один учасник і торги мали відмінити. Але бачимо, що замовник «крутив» тендером як хотів, щоб переможцем виявився той, хто був найпотрібніший.

Держфінінспекція рекомендувала замовнику виправити порушення, розірвавши договір з виконавцем робіт. В управлінні житлово-комунального господарства повідомили, що процедуру проведення тендеру не порушували, і відповідно, підстав для його відміни не було. Тому договір із «Тернопільбуд» залишається в силі. Усе це начальник управління Микола Лесів пояснив у відповіді на інформаційний запит, яку подаємо повністю.

«При розгляді пропозиції ТОВ «Укрспецмонтаж Інвест» проведено перевірку інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб – підприємців і встановлено відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) товариства. Проте, у складі пропозиції надана інформаційна довідка в якій зазначено, що у Єдиному реєстрі юридичних та фізичних осіб – підприємців наявна інформація, про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи-резидента України, яка є учасником, що не відповідало дійсності. Окрім цього, в пропозиції вказаного Учасника відсутні відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тому, пропозицію ТОВ «Укрспецмонтаж Інвест» було відхилено, як таку, що не відповідає вимогам документації конкурсних торгів та п.2 та 3 ч.1 ст.29 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

Щодо пропозиції ТОВ «ТОМ-ІнвестБуд», то слід зазначити, що підстав для її відхилення, не було. Нотаріально посвідчені копії довідок з обслуговуючого банку про відсутність заборгованості за кредитами долучені у складі пропозиції учасника ТОВ «ТОМ-ІнвестБуд» мають силу оригіналу. Адже, згідно з п.2 гл.7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус зобов’язаний особисто звірити з оригіналом копію документа. Тобто він, як мінімум, є формально незацікавленим свідком того, що оригінал документа існує. Для надання копії юридичної сили в багатьох випадках закон вимагає належного її завірення, що в даному випадку і було вчинено.

Комітетом з конкурсних торгів управління не порушено вимог законодавства при проведенні процедури закупівлі «Реконструкція набережної Тернопільського ставу в м.Тернополі.Черга1 (ділянка від «Острова закоханих» до насосної станції) розпочатої згідно оголошення №093346 від 01.04.2016р. №63(01.04.2016)), а тому підстав для відміни торгів не було.

Результати перевірки Державної фінансової інспекції в Тернопільській області Управлінням одержано та у свою чергу було надано на них заперечення.

Із врахуванням зазначеного, підстави для розірвання укладеного за результатами проведеної процедури договору відсутні».

Представники громадської організації зазначили, що про порушення, які вони виявили, повідомили не тільки в Держфінінспекцію, а й прокуратуру. З прокуратури вони отримали відповідь, що звернення надіслали в Нацполіцію. У цьому відомстві повідомили, що звернення активістів зареєстрували у журналі єдиного обліку заяв і повідомлень, і переслали в управління захисту економіки.

Ольга Трач

Фото автора