Українці не довіряють національній валюті. Про це свідчить зменшення кількості гривневих банківських вкладів, зокрема – в Тернопільській області. Та й довгострокових депозитів сьогодні менше, ніж короткотривалих, – каже у заступник начальника Головного управлінні економіки Тернопільської ОДА Василь Гоць.

– За даними обласного управління Національного банку, середньозважена процентна ставка в жовтні складала 10,8% проти 12,9% за грудень 2010 року. В іноземній валюті аналогічно: 5,4% і проти грудня 6,2%, – розповів Василь Гоць.

У зв’язку з економічними кризами, починаючи з 2007-2008 років, банки стрімко формували резерв. І лише з 2010-го знову приступили до кредитування. Але акценти роблять також на малих кредитах. У середині 2011 року на валютному ринку зріс і курс гривні. На свою користь такий стрибок використали невеликі банки, піднявши ставки по депозитах для населення, – пояснює начальник Подільського регіонального управління банку Ігор Симчишин.

– З’явилося абсолютно логічне рішення: почати піднімати ставки по депозитах населення – і депозитні ставки фактично з початку 4 кварталу цього року почали стрімко зростати вгору. Великі банки змушені підтримувати тренд ринку, тому на сьогоднішній день дещо підвищилася вартість депозитних коштів, наголошую – саме в гривнях. Тому що валюти залишилися приблизно на такому самому рівні, як залишалися минулий і позаминулий рік, – каже Ігор Симчишин.

Не довіряючи ані власній, ані іноземній валютам, віднедавна українці почали зберігати свої заощадження в золоті. На думку працівників банківських установ, така популярність металу – лише чергова мильна бульбашка, яка лопне досить швидко. Людина, яка купує золоті злитки, стикається з проблемою: де їх зберігати. Залишивши метал удома, є ризик втратити його у пограбуванні. Поклавши на депозит у банку, золото навряд чи повернуть при ліквідації установи. Можна ще зберігати злитки у сейфі в банку. Але така послуга коштує немало. Невигідним для вкладника є і продаж золота, каже заступник начальника відділу роздрібних продажів банку Олександр Івахів.

– Якщо купити золото, наприклад, 100 грамів по ціні близько 45 тисяч гривень, і захотіти його продати в той самий день чи через день, то виникає ситуація, що різниця у купівлі-продажі золота дуже відчутна. Відповідно, продати золото можна, наприклад, лише за 40 тисяч. Тобто це знову ж таки додаткових 10%, які втрачає клієнт на процесі купівлі-продажі золота, – каже Олександр Івахів.

Убезпечити себе від фінансових проблем 100-відсотково, в принципі, неможливо. Проте дещо зробити все-таки можна. Начальник обласного управління банку Віктор Паньків, рекомендує зберігати кошти насамперед у різних валютах.

– Однозначно, і колеги це зауважували у своїй розмові, що зараз пропонується така схема, щоб не тримати свої заощадження в одній валюті. Тобто це є і гривня, і долар, і євро. Однозначно, це може бути золото чи якісь інші форми зберігання своїх коштів, – сказав Віктор Паньків.

За прогнозами фінансистів, гривня залишатиметься стабільною ще принаймні півроку. Потім слід очікувати її знецінення. Проте що буде з українською валютою насправді, залежить від економічної ситуації в державі, – кажуть банківські працівники.

ІНТБ