Депутати міської ради на останній сесії внесли зміни до Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернополя. Якщо простими словами, то мова тут йде про гроші, які вкладають у соціальний розвиток міста будівельні фірми.

.

Як пояснив заступник міського голови Олександр Степанюк, прийняті зміни стосуються лише процедури реєстрації договорів.

– Раніше всі договори, які стосувались пайової участі, реєструвались виконкомом. В цьому потреби не було, тому що факт реєстрації виконкомом не спричинює ніяких юридичних наслідків. А сьогодні, якщо слідувати закону про доступ до публічної інформації, там чітко визначено терміни оприлюднення рішення. Тобто, якщо зберегти і далі цю норму, то громадяни могли отримати договір про пайову участь по закінченню 20-денного терміну перебування проекту рішення на сайті міської ради. Ми полегшуємо доступ громадян до послуг, які надаються у Тернопільській міській раді, тому і забрали цю норму. І тим самим спростили процедуру отримання містобудівних умов. Тому що, якби не внесли зараз зміни у положення про пайову участь, мінімум на місяць затягується той момент, коли людина-забудовник або юридична особа – забудовник може отримати договір на руки, – зазначає чиновник.

Заступник мера також запевняє, що за прийнятими змінами, окрім спрощеної процедури отримання договорів, нічого ховається.

– Договори про пайову участь є досить публічними. Тому тут жодних маніпуляцій бути не може. Підприємці наполягають, щоб якнайшвидше їх отримати і чітко визначити порядок проплати сум, які передбачені цим документом. Немає чого переживати, що у зв’язку із зміною процедури реєстрації втратять бюджет або людина, яка звертається з проханням його зареєструвати, чи з’являться якісь тіньові схеми залучення коштів, – запевняє Олександр Степанюк.

Під час обговорення даного проекту рішення на сесії депутат-регіонал Василь Лукін вимагав надати кожному обранцю звіт про надходження і витрачання коштів від забудовників.

– Про ці кошти, які сплачують забудовники, говориться дуже багато. Але тільки говориться. Я ще не чув, щоб майже за рік нашої роботи, ми могли похвалитися, наданими згідно черги квартирами, чи реалізованим за ці гроші якимось масштабним проектом. Хоча гроші збираються вже роками. Ми зараз у рішення вносимо зміни, пропонуючи інший механізм легалізації договорів. Але ми не почули звіт про залучення цих коштів за попередні роки: чи всі будівельники їх сплатили, чи всі такі договори уклали і хто не виконав умов договору, але тихенько мовчить, – наголосив Василь Лукін.

У свою чергу міський голова Сергій Надал зазначив, що за поточний рік будівельниками у соціальний розвиток міста було внесено в рази більше коштів, ніж раніше.

– У попередні роки угоди укладались вибірково. Але на той час, у 2009-2010 роках, не діяло законодавство, яке це регламентувало. Це віддавалось суто на відкуп місцевого самоврядування, за їхньою потребою. З 2011 року діє законодавство, яке говорить, що ці відрахування мають бути виключно у грошовій формі, а не квартирами чи будматеріали. І передбачені розміри внесків від 2 до 4% за житлове, і від 6 до 10% за нежитлове. Відповідно міська рада затвердила 3 і 6% від вартості будинку, – розповів мер.

Торік найбільша заборгованість за договорами пайової участі становила понад 200 тисяч гривень. За словами Сергій Надала, такий борг мали два підприємства, які мали відношення до першого заступника голови облради Сергій Тарашевського – «Ровекс» та «Родина Тарашевських». Але на сьогоднішній день одне із них погасило борг повністю, а інше частково, але поступово розраховується.

За інформацією начальника відділу квартирного обліку та нерухомості Богдана Малиміна, у минулому році до міської казни за договорами пайової участі надійшов 1 мільйон 424 тисячі 900 гривень. За минулі роки на сьогодні ще залишився борг – 841,2 тисячі гривень. У поточному році було стягнуто – 885,2 тисячі гривень за зобов’язаннями минулих років.

– Борг сплатили 33 замовника. Це ті зобов’язання, по яких ніхто не працював. Коли ми запитували, чому замовники не платили кошти, у деяких випадках нам відповідали, що ніхто цього не вимагав, – пояснив Богдан Малимін.

Станом на 30 вересня цього року до бюджету вже надійшло на соціальний розвиток міста від забудовників 2 мільйони 36 тисяч гривень.