Рейд у пошуках неповнолітніх тернополян, які вживають алкоголь у громадських місцях, провели спільно правоохоронці обласної та міської міліції.

.

Принагідно міліціонери шукали й дітей, які курять, а також заклади, які продають неповнолітнім алкогольну та тютюнову продукцію. Разом із правоохоронцями пішли в рейд і кореспонденти “20 хвилин”.

“А що, не можна?”

На пошуки “поганих” дітей вирушаємо в п’ятницю, 23 вересня, з приміщення обласної міліції на Валовій. Правоохоронців троє: в.о. начальника кримінальної міліції у справах дітей обласної міліції Михайло Гайда, правоохоронці з відділу кримінальної міліції у справах дітей тернопільського міськвідділу Галина Чернега та Андрій Кабарівський. На годиннику 17.00, погода сонячна. Спочатку йдемо Валовою, потім Майданом Волі, Замковою. Спускаємось до набережної Ставу. Весь цей час правоохоронці роздивляються по сторонах, зазирають у двори будинків, але поки “глухо”.

– Найбільше шансів знайти неповнолітніх, які курять чи розпивають алкогольні напої після 23-ї години, – розповідає Михайло Гайда. – Окрім того, навіть перебування дітей у громадських місцях після 23-ї години – порушення. Проте ми повинні перевіряти ситуацію і вдень. Сьогодні п’ятниця, навчальний тиждень завершився, погода хороша, тож натрапити на цікавих нам дітей можна і зараз. Ми сьогодні будемо звертати увагу й на факти продажу дітям алкоголю чи сигарет.

Спускаючись до набережної, помічаємо на “єлісях” групу молодих людей. У декількох у руках пляшки, інші з цигарками. Міліціонери підходять, вітаються, представляються та перевіряють вік. Є двоє неповнолітніх, проте вони без заборонених продуктів.

– Ось, знайоме обличчя, – зауважила Галина Чернега. – Нещодавно ми затримували одного з цих юнаків за алкоголь. Добре пам’ятаю, бо в той день у його мами день народження був. Ось такий подарунок у вигляді штрафу їй зробив хлопчина.

Прямуємо в парк Шевченка, ходимо алеями – все “чисто”. Правоохоронці зауважують підозрілу парочку на “Островці закоханих”.

– Та повнолітні ми. Мені 20 років, а дівчині – 19, – відповів міліціонерам хлопець, біля якого бляшанка з алкогольним напоєм стояла. – Та ми ж нічого поганого не робимо.

Після перевірки з’ясувалось, що молоді люди дійсно повнолітні. Тож залишаємо їх та йдемо далі. Щоправда, перед тим міліціонери наполегливо попросили викинути спиртне у смітник, адже в парку і повнолітнім пити не можна. Далі ходимо парком. Ще одна компанія з пивом.

– А ви хто? Вісімнадцять? Мені 26, – різко відказала одна з дівчат. – Не можна пити? Перший раз чую. Завжди в парку п’ю і нічого.

На годиннику за 18. Змінюємо дислокацію та повертаємось у Центр. По дорозі випитую про штрафи, які загрожують неповнолітнім чи їхнім батькам.

– Якщо мова йде про вік 14-16 років, відповідальність несуть батьки. Суд їм може призначити штраф від 51 до 119 гривень, – каже пан Гайда. – Якщо ж неповнолітньому більше 16 – відповідальність несе сам у розмірі 17-51 грн. Якщо ж дитині немає 14, то згідно з законом відбувається лише попередження та роз’яснювальна робота. В усіх цих випадках йде обмін інформацією з навчальними закладами. У повторних випадках – відповідальність більша.

“Та не знаю я”

У Центрі по 5-10 хвилин стоїмо біля магазинів та спостерігаємо чи, бува, не продають дітям алкоголь та сигарети. Потім – обхід декількох центральних барів. Завітали в забігайлівки і біля залізничного, і біля автобусного вокзалів – всюди пусто.

– Ну, це теж показник. Думаю, робота дає свої результати, – зауважує пан Михайло.

Проте, окрім роботи, така ситуація й тому, що підприємці – власники магазинів, барів – бояться чималих штрафів і навіть втрати ліцензії. Але такі факти все одно є.

– За подібні дії підприємцю загрожує штраф до 1700 гривень, – розповідає Андрій Кабарівський. – Окрім того, заклад може втратити ліцензію на продаж алкоголю та тютюну, а податкові органи можуть накласти штраф 6800 грн.

Таких закладів у Тернополі від початку року правоохоронці виявили майже два десятки.

З Центру їдемо на “Східний”. Там правоохоронці хочуть завітати у декілька барів на Бандери. Проте не вийшло. Перед тим вирішили оглянути території навчальних закладів – школи №10 та ВПУ № 10. Адже саме біля навчальних закладів, за інформацією міліціонерів, і люблять “відпочивати” дітлахи.

Біля школи все гаразд, а ось біля училища правоохоронцям “випав джекпот” – троє молодих людей та пляшка горілки між ними. Проте з’ясували – один неповнолітній алкоголю не вживав, а ще одному юнаку – 18 років. Третьому ж учаснику “застілля” – лише 15 років. Його правоохоронці й забирають у міськвідділ міліції. По дорозі інформують родичів хлопця, аби також їхали у відділок для складання адмінпротоколу.

– Та не знаю я, – відказав юнак на запитання: “Чому розпивав спиртне”, – просто захотілось посидіти… раніше такого не було. Тільки з сигаретою ловили, але нікуди не забирали.

Також хлопчина дорогою повідомив, що він громадянин Греції. У міліції з’ясували, що не збрехав. Мати хлопця – українка, а ось батько – грек. І сам порушник декілька років прожив за кордоном. Проте останні роки родина живе в Тернополі. Хлопчина навчається з репетиторами вдома, а батьки працюють на ринку.

– Що ж ти собі думаєш? – перше, що сказала мати хлопця, коли ввійшла в приміщення кримінальної міліції по справах дітей. Від жінки дуже пахло краплями від серця. – Зараз ми вийдемо і поговоримо…

Проводити фото, відео чи аудіозйомку в кабінетах відділу кримінальної міліції у справах дітей міськвідділу міліціонери, які там перебували, журналісту не дозволили. Пояснили, що випадково можна відзняти щось не те або записати розмови міліціонерів. Вочевидь, цей відділ відноситься до секретних так само, як і його працівники, тож перечити міліціонерам не стали.

Загалом від початку року міські правоохоронці склали 160 протоколів за вживання алкоголю особами 16-18 років і 36 за розпивання та куріння на осіб 14-16 років.