Двісті дев’яносто шість тисяч рибин загинуло у річці Серет наприкінці минулого тижня, коли у річку потрапили недостатньо очищені стоки з каналізаційно-очисних споруд “Тернопільводоканалу”. Збитків, за попередніми даними Державної екологічної інспекції в Тернопільській області, завдано на п’ятдесят тисяч гривень. В обласній прокуратурі не виключають можливості порушення кримінальної справи щодо працівників “Тернопільводоканалу”. У водоканалі ж, у свою чергу, шукають підприємство чи підприємства-забруднювачі, які скидають небезпечні стоки, – повідомляє TV-4.

Відновлення біологічного очищення каналізаційних стоків на нижній ділянці каналізаційно-очисних споруд та пошук підприємств-забруднювачів – два основні напрямки, у яких “Тернопільводоканал” активно працює після екологічного лиха на річці Серет. Небезпечні скиди у річку припинили у понеділок після обіду, кажуть у комунальному підприємстві “Тернопільводоканал”, отож біологічне очищення вже відновлено. Проте небезпека не зникла, адже каналізаційні стоки з надзвичайно великою кількістю шкідливих речовин, поки невідомо – біологічного чи хімічного походження, – продовжують надходити у водоканал, що знову несе загрозу активному мулу, за допомогою якого і відбувається очищення.

У Тернопільводоканалі” розповідають, що в основному скиди відбуваються з третьої години ночі до шостої ранку. Показник хімічного споживання кисню у стоках не повинен перевищувати 450 – 700 міліграмів на літр. За аналізами, які щодня, починаючи від п’ятниці минулого тижня, роблять водоканалівці, цей показник більший у рази.

– Стоки на 7 КНС приходили з показником – в 3 годині вони були десь порядка 2,5 тисяч, в 6 годині – біля 4,5 тисяч міліграм на літр. В ніч з понеділка на вівторок на цю ж КНС поступили стоки з показником понад 22 тисячі міліграма на літр. Тобто, це дуже величезне перевищення, – розповів директор КП “Тернопільводоканал” Володимир Кузьма.

Через те, що небезпечні стоки продовжують надходити, при цьому з кожним днем з усе більшою коцентрацією речовин, які “з’їдають” кисень, у водоканалі вирішили діяти радикально – на тридцять сім тисяч гривень закупити біопрепарат, який прискорює біологічне очищення. Аванс вже сплатили, зараз чекають, коли цей препарат надійде.

– Він є типу ензимів, тобто, подібний на дріжджі, це природний біопрепарат без ГМО, який прискорює біологічну очистку каналізаційних стоків. Він використовується не тільки на біологічних ставках, його можна використовуватиі і в каналізаційній системі, – каже пан Кузьма.

Риба у Сереті загинула через відсутність у воді кисню – такі попередні висновки лабораторних досліджень, кажуть у Державній екоінспекції в Тернопільській області. Яке походження – хімічне чи біологічне – мали речовини, що призвели до масової загибелі риби, поки невідомо.

– На сьогоднішній день встановлено збитки по кількості загиблої риби. За попередніми даними – це 296 тисяч, також нарахована попередня шкода за скид неочищених стоків, який становить на сьогоднішній день 50 тисяч гривень. Однак це попередні дані, проводиться дослідча перевірка по даних матеріалах, – додав начальник Державної екологічної інспекції в Тернопільській області Микола Батіг.

Поки у водоканалі шукають підприємства-забруднювачі і проводять відповідні аналізи, в обласній прокуратурі не виключають у найближчий час порушення кримінальної справи щодо водоканалу.

– Прокуратурою області буде прийнято рішення в порядку статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України. За попередніми даними, в даній ситуації винними встановлено працівниками екологічної інспекції саме працівників водоканалу. Працівники водоканалу, згідно своїх посадових обов’язків повинні були контролювати, які стоки надходять на їхні очисні споруди, яка вода і в якій якості уже скидається з цих очисних споруд безпосередньо в річку Серет. Вода повинна пройти повну фільтрацію і потрапляти у річку з гранично допустимими нормами хімічних речовин, – запевний старший помічник прокурора Тернопільської області з питань екології Павло Самойлов.

На пошук підприємства, чи підприємств, які систематично скидають небезпечні стоки, може знадобитись кілька днів або тижнів, кажуть у водоканалі. А щоб у річці Серет, протяжністю від Тернополя до Микулинець, знову з’явились живі організми, підуть роки, стверджують екологи.

Нагадаємо, ще два дні тому, за даними обласного управління рибоохорони і регулювання рибальства у Тернопільській області, сума збитків сягала 350 тис. грн.