Замінити старі світлофори на світлодіодні планують у Тернополі до кінця цього року. Таким чином можна бути зекономити кошти на їх енергопостачання та забезпечити безперебійну роботу. На таке нововведення місту потрібно близько двох мільйонів гривень, повідомив заступник міського голови Владислав Стемковський.

– Зараз ведемо розмови, щоб нам дали товарний кредит або відтермінування платежу на нові світлофори, – каже він.

У Тернополі 90% світлофорів належать державі. Їх свого часу не передали у комунальну власність міста, пояснює пан Стемковський. Ці світлофори обслуговувало державне підприємство при міністерстві внутрішніх справ.

– Обслуговували як могли, грошей їм не виділяли, єдине, за що вони існували – з коштів від міського бюджету, які виділяли для утримання світлофорів, – каже посадовець. – Модернізацією світлофорів зрозуміло ніхто не займався. Ця структура виживала місяць від місяця, від зарплати до зарплати. В результаті наша світлофорна техніка застаріла. Вона відстала на 20-30 років від життя. Лампочки, які вкручують у світлофори, ви будете сміятися, але це побутові лампочки на 100 Вт. А потрібні спеціальні. Функція світлофора не світити, а регулювати рух. Від того, що ця лампочка невчасно перегоріла, може залежати чиєсь життя.

Через постійні вібрації, атмосферні впливи такі лампочки швидко перегорали. Відповідно кожного ранку на неробочі світлофори скаржилися люди.

– Іноді бувало так, що не встигла бригада виїхати та замінити лампочку, від’їхали сто метрів, обертаються, а вона перегоріла, – каже пан Стемковський. – Люди мучилися, а результату не було. Ми зрозуміли, що самі світлофори старі, зношені і неефективні. Ми почали цікавитися сучасними напрацюваннями в Україні та Європі. Відповідно, світлодіодні світлофори, які місто встановило декілька років тому, споживають в десять разів менше електроенергії.

Втім, міськрада змушена була ще й виділити кошти на оренду старих світлофорів, адже держава відмовляється передати їх місту безкоштовно, додає пан Стемковський.

– Ми їх передали «Тернопільміськсвітлу», де створили окрему дільницю, завдання якої протягом цього року зробити заміну – старе обладнання зняти, віддати державі і поставити світлодіодні світлофори.

До речі, світлодіодні світлофори мають можливість здійснювати дистанційне управління. Таким чином можна буде вийти на інтелектуальну систему управління дорожнім рухом.

– В місті ніхто не знає скільки машин, по якій вулиці, в котрій годині проїжджає, – каже заступник міського голови. – Ніхто не веде моніторингу трафіку, не здійснює аналітики, яка колись була. Зараз ми це пробуємо відновити. Адже якщо буде правильно організований транспортий потік по місту, ми зможемо уникати заторів, розвантажити деякі перехрестя. Можливо, будемо десь робити реверсійних рух, десь обмежувати рух в певні години.

Цифра

200 тис грн місто зможе зекономити щороку завдяки заміні старих світлофорів на світлодіодні

90 % світлофорів міста належать державі

74 світлофорних об’єкти є у Тернополі. На кожному – 4, 6, 8 світлофорів

20-25 тис грн. коштують контролери для світлофорів на перехрестях

7 світлодіодних світлофори зараз є у Тернополі

3 тис грн коштує секція світлодіодного світлофора

2 млн грн. потрібно місту на тотальну заміну світлофорів на світлодіодні

За інф. міськради