Моделі плаваючої та стаціонарної мікроелектростанцій розробила 11-класниця з Борщівського району Марія Мулярчук.

Їх, каже дівчина, можна використовувати як на великих, так і малих рівнинних річках, для освітлення вулиць, приватних підприємств та малих сіл, повідомляє ІНТБ.

– Мікроелектростанція може працювати на рівнинних річках, – каже школярка. – Для їхньої роботи не потрібно ніякої штучної надбудови, до того ж вони будуть мінімально впливати на екологію річок. Вартість цих установок є незначною. Основними елементами цієї мікроелектростанції є турбіна. Вона є досить унікальною, її ідея є новою. Більшість сучасних турбін не мають рухомих лопатей, а в даній турбіні вони є.

Випробувати модель хочуть в інституті гідродинаміки Академії Наук України, а от щодо прикладного використання мікроелектростанцією в нашій країні не зацікавився ніхто. Свій винахід Марія Мулярчук представляла за кордоном.

– Я спочатку брала участь у національному етапі конкурсу «Енергія і середовище», на якому мою роботу гідно оцінили, дали 1 місце. Потім 1 місце моя робота взяла на заочному етапі в Норвегії. Також я брала участь у національному етапі міжнародного конкурсу «Водний приз». Там я також узяла 1 місце. Поїхала зі своєю роботою до Швеції, щоб представляти Україну, – розповідає Марія Мулярчук. – Вважаю, що моя мікроелектростація може стати хорошою альтернативою не тільки малим ГЕС Тернопільщини, а й усієї України.

У Швеції роботу дівчини оцінили, проте не відзначили, оскільки мікроелектростанція не відповідала темі конкурсу. А от норвежці запропонували співпрацювати юній винахідниці з ними.

Куди вступатиме після школи, Марія Мулярчук ще не знає, проте своїм винаходом дівчина привернула увагу не одного солідного вузу.