Із середини літа до кінця осені в Україні – сезон масового збирання грибів. У цей період зростає кількість випадків отруєнь, повідомляє ІНТБ.

.

За словами завідувача гігієни харчування Тернопільської обласної санстанції Юрія Дементьєва, цьогоріч у нашій області жодного випадку такого отруєння зафіксовано ще не було.

«Минулого року ми мали 4 випадки з 5-ма потерпілими. Це, в принципі, небагато для такої області, як наша. Позаминулого року таких випадків ми взагалі не мали, адже тоді й погода була не для росту грибів, і тому ми взагалі не мали отруєнь. Ми щорічно проводимо відповідну санітарну роботу на всіх рівнях серед населення – для того, щоб запобігти виникненню отруєння», – розповів Юрій Дементьєв.

Усі гриби поділяють на три типи: їстівні, умовноїстівні та отруйні. Останні вживати навіть при довготривалій та ретельній обробці – смертельно небезпечно. Медики радять особливо обережно вибирати пластинчасті гриби, більшість з яких – неїстівні, проте маскуються під безпечні породи. Серед найпоширеніших: бліда поганка, мухомори та псевдоопеньки, сироїжки, дощовики чи шампіньйони. Юрій Дементьев каже, що випадки отруєнь такими «замаскованими» видами грибів трапляються і серед найдосвідченіших грибників.

«За кордоном, наприклад у Європі, ніхто грибів у лісі не збирає, хоча там екологія набагато краща від нашої. Але люди там настільки свідомі, що всі гриби купляються тільки в торгівельних центрах, у супермаркетах – для того, щоб мати гарантовану безпеку під час споживання цих грибів», – зазначає Дементьев.

Симптоми отруєння грибами розвиваються від 30 хвилин до 24 годин. Такі отруєння часто протікають набагато важче, ніж звичайні харчові. Адже в організм потрапляє велика кількість токсинів, кажуть лікарі. Щорічно серед потерпілих від отруєнь грибами спостерігається високий рівень смертності, в тому числі й серед дітей. Медики наполегливо радять не годувати грибами дітей до 14 років.