Із завданням довести середню зарплату до 2100 грн у міській раді майже впоралися. За даними Пенсійного фонду, 1 січня цей показник у місті становив 2070, – повідомляє “20 хвилин”.

– Завдання щодо розміру середньої зарплати, яке заклали в програмі соціально-економічного розвитку міста на 2011 рік, ми виконали, – каже міський голова Сергій Надал. – Продовжуємо працювати у тому ж напрямі.

До кінця 2012 р., як він каже, потрібно довести планку середньої платні у місті до 2300 грн.

– Звісно ж, ніхто відразу не буде вимагати різко збільшувати зарплату до цього рівня, але поступово це потрібно робити, – додає мер, – щоб у кінці року ми вийшли на ці показники.

Нагадаємо, у серпні 2011-го міський голова Тернополя підписав протокольне доручення, за яким посадовці міськради мали надавати дозвільні документи підприємцям за умови, якщо ті виплачують своїм працівникам середню зарплату у розмірі 2100 грн. Для багатьох представників бізнесу такі кроки місцевої влади стали справжнім каменем спотикання. Частина із них оскаржила це рішення у прокуратурі. Однак виконком міськради відхилив протест прокурора, мотивуючи це тим, що протокольне доручення по зарплаті має лише рекомендаційний характер.

До слова, деякі підприємці писали у міськраду гарантійні листи про те, що у IV-му кварталі збільшать середній розмір заробітної плати своїм працівникам і таким чином отримували дозвільні документи. Наскільки вони виконали свої зобов’язання стане відомо у лютому, після того як представники бізнесу прозвітують у податковій.

За час існування зарплатної вимоги, яку у міській раді називають “побажанням”, спливло чимало цікавих фактів. Так, в одному з комерційних банків, який звернувся у мерію за дозволом на розміщення біг-борду на своєму офісі, офіційна середня зарплата становила 1200 грн. Тобто на руки тернопільські банкіри отримували трохи більше 900. Кілька найпопулярніших ресторанів міста, які зверталися у міськраду за дозвільними документами, вказували середню зарплату близько 900 грн. Під час засідання виконкому, що відбулося минулого тижня, на розгляді було питання про оформлення права власності на квартири та приміщення у двох багатоквартирних будинках. Вони отримали очікуване, оскільки ці рішення, мовляв, стосуються людей, які вклали кошти у будівництво житла. Натомість керівників двох будівельних фірм, які спорудили це житло, запросили на “розмову”. Адже середня зарплата у працівників цих фірм – близько 1200 грн.

– Сумніваюся, що в Тернополі будівельники працюють за такі гроші, – каже Сергій Надал.

Втім, свої зарплатні вимоги мерія встановлює не тільки щодно великих успішних підприємств, а й стосовно дрібних суб’єктів підприємницької діяльності. Минулого тижня одному з підприємців не погодили розміщення двох біг-бордів при виїзді з Тернополя на вул. Бережанській. У підприємця немає найманих працівників, тож члени виконкому засумнівалися, що він може самотужки займатися ще й рекламною діяльністю.

– Цей підприємець уже переконав податківців, що здатен працювати без найманих працівників, – пояснює начальник управління стратегічного розвитку Михайло Окаринський. – Виготовлення рекламних площин він здійснює через підрядників, клеїть так само. Позитивні рішення у таких справах мають сприяти наповненню бюджету.

Однак члени виконкому запросили бізнесмена на засідання зарплатної комісії.

Треба скаржитися

Голова громадської організації “Підприємці Тернопілля” Петро Мокрій зарплатні вимоги міської ради вважає незаконними. На його думку, своїми рішеннями міська влада не має права регулювати розміри зарплат.

– Ми зверталися у Генпрокуратуру, і це протокольне доручення скасували після розгляду протесту прокурора, – каже Петро Мокрій. – Останнім часом у громадську організацію не надходили звернення підприємців, що міська рада ставить перед ними якісь вимоги у зарплаті. Якщо ж таке є і якщо міськрада далі шантажує підприємців, то їм варто звертатися в громадські організації за допомогою або скаржитися у прокуратуру.

До речі, керівник іншої громадської організації підприємців Володимир Стаюра нещодавно пояснював під час чату на сайті 20minut.ua, що вимога міськради не стосується дрібних підприємців.