Бережанський замок вважають найвизначнішою захисною спорудою епохи ренесансу в Україні. Збудований родиною Синявських, замок наразі знаходиться в напівзруйнованому стані. В 1999 році Бережанський замок віднесли до переліку архітектурних об’єктів України, що підлягають відновленню. Проте за браком грошей відновлюють замок дуже повільно, – повідомляє TV-4.

.

На початку шістнадцятого століття між двома рукавами річки Золота Липа на болотистому острівку руський воєвода Микола Синявський збудував Бережанський замок. Упродовж двох століть споруда слугувала одночасно фортецею та головним помістям власників. Зараз замок у жалюгідному стані.

Замок був досить неприступним, у військовому відношенні. Навіть в 19 столітті він ще був цілий. От Перша світова війна завдала йому найбільшої руйнації. Бо російська артилерія станом на 1914 рік – це калібри вище 150-200 міліметрів. Замок не розрахований на це. Тут Австрійська армія тримала декотрі припаси, склади. Військ як таких в ньому не було, по ньому гатили як по складських приміщеннях, тоді й було завдано найбільших руйнувань, – розповів головний спеціаліст Державного архіву Тернопільської області Ігор Крочак.

Михайло Туркевич разом із своїм другом – собачкою Альфою – вже більше трьох років охороняє Бережанський замок. Чоловік каже: замком рідко цікавляться місцеві мешканці, найбільше тут іноземних туристів.

– Більшість тут заїжджі, проїздом з Києва, з Одеси, найбільше приїжджають поляки, великим автобусом по 40 чоловік. Але вони бувають тут раз на тиждень, – каже Михайло Туркевич.

Цікавляться Бережанським замком й угорці. Саме тут 6 травня 1703 року керівник антигабсбурзької національно-визвольної війни князь Ференц ІІ Ракоці видав маніфест, у якому закликав угорський народ до повстання проти австрійського панування. Про це нагадує пам’ятна таблиця на стіні замку.

– Ференц Ракоці написав маніфест про повстання за незалежність угорців. Тому угорські діти це вивчають, а цей маніфест був підписаний саме в Бережанському замку, – зазначає Ігор Крочак.

Наразі Бережанський замок – напівзруйнований. Відновлювальні роботи практично припинили через брак грошей.

– Поки нас не фінансують, нічого не будується. Хотілося б, щоб держава зацікавилася. Тут є два підземні ходи, якими можна пройти до Раю, до Бернардинів. Дуже було б гарно, але на все потрібні гроші, – зітхає Михайло Туркевич.

Нагадаємо, у травні у Бережанському замку завалилася стіна.