Кожна п’ята школа області – малокомплектна. На утримання учнів у них область витрачає набагато більше, ніж у наповнених освітніх закладах. Закривати «малокомплектки» за законом не можна. Тож економити взялися на великих школах. Облдержадміністрація пропонує об’єднувати дітей у класи до 35 учнів.

школа без ремонтуПорівняно з минулим навчальним роком кількість малокомплектних шкіл скоротилася на 8 закладів. Найбільше таких шкіл у Лановецькому (45,7%), Зборівському (42,9%), Монастириському (36,8 %) і Козівському (33,3%) районах.

Витрати на навчання однієї дитини у малокомплектних школах набагато більші, ніж у наповнених. Закриття пустуючих закладів освіти зупинив мораторій Верховної Ради, прийнятий  у червні цього року. Для багатьох сіл школа залишилася єдиним осередком культурного життя і її закриття стає своєрідною трагедією.

У малокомплектних школах практикують об’єднання класів різної вікової категорії, що здебільшого негативно впливає на якість освіти. Для економії бюджетних коштів облдержадміністрація пропонує об’єднувати паралельні класи у школах області.

– Можна досягнути значної економії бюджетних коштів, об’єднавши класи одного року, в яких кількість учнів складала би 31-35 осіб. За умови, якщо будуть дотримані санітарні норми. В області функціонує 81 такий клас, переважно у районних центрах та великих населених пунктах, – каже директор департаменту фінансів ТОДА Степан Скибиляк.

Найбільше великих класів мають Тернопільський та Гусятинський райони. Як приклад економії внаслідок укрупнення класів пан Скибиляк навів досвід Тернополя.

– У 2014-2015-му навчальному році у загальноосвітніх школах Тернополя понад 90 відсотків класів функціонують з наповнюваністю більше 30 учнів. Враховуючи це та інші заходи, заклади бюджетної сфери міста, в тому числі й освіти, забезпечені коштами на виплату зарплати. При тому, що на початку року була задекларована заборгованість у сумі 2,9 млн. гривень, – пояснює чиновник.

Зазначимо, що статтею 14 Закону України «Про загальну середню освіту» встановлено граничну наповнюваність класів – 30 учнів.

Олена Бойчук, Номер один