Експертно-аналітичною групою «Фокус» проведений аналіз діяльності Центру юридичної допомоги ініційованого Громадсько-політичним об’єднанням «Українська справа».

За більш як місяць діяльності Центру юридичної допомоги послугами юристів скористались майже 100 осіб Підгаєцького, Бережанського, Козівського, Зборівського та Тернопільського районів. На всі поставлені запитання були надані кваліфіковані правові консультації та складені відповідні процесуальні документи.

Діапазон правових питань, що турбують громадян, досить широкий. Проте, левову часту – більш як 50% звернень, становлять проблемні питання землекористування. В першу чергу, це – землевідведення, встановлення меж, надання земельних ділянок для потреб городництва та ведення особистого селянського господарства.

Показовим в цьому контексті є звернення мешканців вулиці Мечнікова у м. Бережани. Люди десятиліттями, на законних підставах, користувались земельними ділянками наданими під огороди. В процесі пертурбації в системі адміністрування землекористування, виникла парадоксальна ситуація, коли землями, що, фактично належать місту, розпоряджається райдержадміністрація. Останні два роки землекористувачам відмовляють у наданні в оренду ділянок, які ними використовуються, у котрі вкладено чималі кошти для покращення врожайності. Натомість, розпорядженням райдержадміністрації надано дозвіл на укладання планів землевідведення особам, які не є мешканцями Бережан. Більше того, навіть зареєстровані в інших районах області. Зокрема, в Теребовлянському, Бучацькому, Тернопільському тощо.  За допомогою юриста Центру, від імені мешканців було складено аргументоване звернення на ім’я голови Тернопільської обласної державної адміністрації з клопотанням навести лад у цьому питанні.

Не менш болючими є питання щодо проведення перерахунку та виплат заборгованості пенсіонерам. Особливо тим, що віднесені до категорії, так званих, «дітей війни». Питома вага такого роду звернень становить приблизно 20% від загальної кількості. Судові рішення, що вступили в законну силу, підтверджені апеляційними інстанціями не виконуються посадовими особами управлінь пенсійного фонду України. Знайомлячись з окремими зверненнями громадян, юрист Центру підготував заяви у відповідні районні прокуратури з клопотаннями щодо порушення кримінальних справ стосовно посадовці, які вперто ігнорують судові рішення.

Турбують мешканців вищевказаних районів й питання дотримання трудового законодавства в процесі вивільнення працівників у зв’язку з реорганізацією чи ліквідацією підприємств та установ, своєчасною виплатою заробітної плати, оплати тимчасової непрацездатності. 5% звернень, так чи інакше, торкаються правовідносин у даній сфері.

Проводячи аналіз роботи Центру юридичної допомоги ГПО «Українська справа», можна зробити висновок про доцільність існування такого роду підрозділів третього сектору. Юристам Центру доводиться консультувати громадян з питань, практично, в усіх галузях права. Починаючи від кримінального та кримінально-процесуального до спадкового й адміністративного права. Саме ті 25% і складають звернення громадян у всьому правовому спектрі.

Разом з тим, на жаль, можна констатувати глибоку правову безграмотність значної частини нашого суспільства. Особливо це помітно у сільській місцевості. Відсутність коштів на юридичну допомогу у громадянина породжує відчуття безкарності у тих, хто волею випадку опинився на вершині владної піраміди. І незалежно чи це загально державний рівень, чи містечковий. Скоробагатьки та наділене владою бидло намагається підім’яти під себе все, в тому числі волю й почуття свободи. Підігнати під себе, під своє бачення й відчуття людську гідність. Знання законів, своїх прав, а головно, механізмів їх реалізації – ось вихід із безправ’я та змога достойного життя.


Олег Мартинюк
, ІАГ “Фокус”