На урочистому відкритті виставки, що розпочалось об 11 годині, були присутні представники обласної та міської рад.

На виставці представлені документальні матеріали періоду УНР, Звернення Українського Державного Секретаріату ЗУНР до всіх громадян у тогочасних газетах «Український голос» та «Український козак», списки колишніх вояків українських армій, а також матеріали про святкування Дня Соборності в минулому та сьогоденні. Загалом виставка поділяється на три розділи.

У своєму виступі до відвідувачів виставки Олексій Кайда зазначив: «Ми вшановуємо одну із найважливіших, визначальних подій в історії нашої держави. Саме 22 січня 1919 року на Софіївській Площі в Києві відбулося справжнє об’єднання раніше розділених різноманітними загарбниками кровно споріднених двох гілок одного українського дерева: східняків та західняків. Саме Злука УНР і ЗУНР є реальним історично підтвердженим злиттям двох частинок одного народу.»

День Соборності України – це свято, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту Возз’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної республіки, що відбулося в 1919 році. Саме того зимового дня у Києві було ухвалено рішення про об’єднання двох, розділених історичною прірвою, частин одного народу. В Універсалі Директорії УНР з приводу цього наголошувалось: “Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу”. Як відомо, українському народу тоді не вдалося реалізувати свій історичний шанс. Складна внутрішня та зовнішньополітична ситуація на теренах тодішньої України перетворила соборність українських земель на невтілений ідеал, мрію. Втім, сам факт того, що Акт Злуки відбувся, свідчить про те, що народ ідентифікував себе, як єдину націю у ті складні часи.

На підґрунті цих подій,напередодні краху тоталітарного радянського режиму, розвивалися події 22 січня 1990 року, коли тисячі свідомих українців поєднали живим ланцюгом Київ та Львів, правий та лівий берег Дніпра.

Державний архів Тернопільської області уже далеко не вперше проводить презентації, приурочені славетним віхам історії. «Україна: один народ – одна держава» – яскраве підтвердження цьому. Завдяки таким презентаціям, тернополяни мають змогу детальніше ознайомитись із минулим української держави, усвідомити та самоідентифікувати себе. Виставка розкриває історичне значення об’єднання українських земель у січні 1919 року.

Ірина Вихрущ