Аграрний день у Верховній Раді України, 22 травня, пройшов вдало – переконаний народний обранець з Тернопільщини від фракції БПП Микола Люшняк, оскільки у першому читанні депутати підтримали низку життєво важливих для розвитку малих сімейних фермерських господарств законопроектів.

Зокрема, у парламенті були проголосовані проекти законів № 6490-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств»; № 6049-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні»

Як зазначив Микола Люшняк, з ухваленням цих документів малі сімейні фермерські господарства нарешті зможуть стати рівноправними гравцями на ринку виробництва сільськогосподарської продукції. А це, відповідно, не лише додатково наповнюватиме місцеві бюджети за рахунок сплати податку, а й створюватиме нові робочі місця й підніматиме економіку країни.

– Аграрний день відзначився сьогодні підтримкою в парламенті у першому читанні законопроекту № 6490-д, який гарантує легалізацію сімейних фермерських господарств з набуттям статусу фізичної особи-підприємця – виробника сільськогосподарської продукції. Саме цей законопроект дасть можливість доступу сімейним фермам до державних дотацій. Раніше вони цього не мали, однак тепер – матимуть на одному рівні з іншими сільськогосподарськими підприємствами. Вперше держава дасть пільгу зі сплати єдиного соціального внеску, тобто сплатить цей внесок за членів сімейної ферми, які в подальшому матимуть пенсію і будуть легалізовані. Адже сьогодні більше 70% людей, які обробляють 2-4 гектари, не мають ні статусу юридичної особи, ні будь-якої іншої підтримки. Інший, не менш важливий законопроект – № 6049-д, прийнятий Верховною Радою, спрямований на запобігання рейдерству та вирішення проблеми використання земель колективної власності. Відтепер землекористувачі зможуть передавати в оренду землі, розташовані під польовими дорогами. З іншого боку, доопрацьований антирейдерський проект, який дає можливість використовувати земельні ділянками під лісосмугами та іншими захисними насадженнями на праві оренди без проведення земельних торгів. Також територіальні громади сіл, селищ, міст отримають у комунальну власність землі колективної власності ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств. Можемо говорити про те, що сьогодні зроблено перший крок до консолідації земель в єдині масиви. Це дозволить ефективно вести аграрний бізнес в Україні та поступово відроджувати українське село, – наголосив Микола Люшняк.

Також у першому читанні народні обранці проголосували і законопроект № 7060 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення і розвитку сімейних фермерських господарств та припинення корупційних зловживань у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності»:

– У 2016 році нами був прийнятий закон про сімейні ферми. Однак цей документ не мав основи і малі сімейні фермерські господарства не могли якісно розвиватись. Тому був напрацьований ряд законодавчих ініціатив, зокрема й законопроект № 7060, який дає можливість сімейним фермам отримати доступ до земель, які сьогодні перебувають в державній власності, минаючи аукціони. Скажімо, якщо людина хоче взяти у власність 5-10 га землі, вона частину може взяти без аукціону, а частину – через нього, – пояснив Микола Люшняк та зазначив: – ми усі добре розуміємо, що сімейні ферми сьогодні є основою економіки сільських територій. Якщо ми не розвиватимемо їх, не дотуватимемо їх, то є загроза зникнення українського села. У нас, направду, була проблема з видачою землі, яка цим законом буде врегульована. Держава зобов’язана підтримувати не лише агрохолдинги, а й малі фермерські господарства. Між ними повинна вестись рівна та чесна конкуренція.

Також зазначимо, що нардеп є співавтором проекту закону №6049-д.