У зв’язку із численними запитами громадян стосовно визначення категорії осіб, які мають право, за умови призначення житлової субсидії, сплачувати 10 відсотків середньомісячного (річного) сукупного доходу, «Вільне життя» опублікувало роз’яснення на шпальтах газети.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 27.07.1998 р. №1156 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету міністрів України від 14.07.2010 р. №621), якщо у складі зареєстрованих і таких, що проживають у житловому приміщенні (будинку), осіб є діти, інваліди першої або другої групи і середньомісячний сукупний дохід на одного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) громадянина не перевищує 50% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць та якщо у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані і проживають тільки непрацездатні громадяни, розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування зазначеними послугами за умови призначення житлової субсидії становить 10% середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива — 10% річного сукупного доходу.

Звертаємо увагу, що при визначенні відсотка обов’язкового платежу враховуються особи, які зареєстровані і проживають у житловому приміщенні (тобто ті, які враховуються при визначенні розміру субсидії).

Приклад 1. У будинку зареєстровано 3 особи: двоє пенсіонерів і їхній син працездатного віку. Син перебуває в місцях позбавлення волі. Надавачі житлово-комунальних послуг підтверджують, що плата за послуги нараховується на двох осіб. Враховуючи, що в будинку зареєстровані і проживають лише двоє непрацездатних осіб, субсидія призначається, виходячи з 10% середньомісячного сукупного доходу.

Важливо знати, що 50% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць із 1 січня 2011 року становить 447 грн.

Приклад 2. У житловому приміщенні зареєстровані й проживають мати, інвалід ІІ групи, і повнолітня дочка — студентка денної форми навчання, яка не отримує стипендії. Єдиний дохід родини — пенсія матері в розмірі 850 грн. Враховуючи, що мати є інвалідом ІІ групи, а середньомісячний сукупний дохід на одного зареєстрованого у житловому приміщенні (425 грн.) не перевищує 50% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (447 грн.), субсидія призначається, виходячи з 10% середньомісячного сукупного доходу.

У випадку, коли середньомісячний сукупний дохід на одного зареєстрованого в житловому приміщенні перевищить 50% прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, субсидія може бути призначена, тільки виходячи з 15% середньомісячного сукупного доходу.

Для призначення субсидій до категорії непрацездатних громадян потрібно відносити інвалідів, дітей, а також пенсіонерів, які досягли встановленого законами України пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах і за вислугою років.

Приклад 3. У житловому приміщенні зареєстровані та проживають двоє осіб: чоловік, інвалід ІІІ групи, та його дружина, віком 52 роки — колишній медичний працівник, яка отримує пенсію за вислугу років. Враховуючи, що в житловому приміщенні зареєстровані та проживають тільки непрацездатні громадяни, субсидія призначається, виходячи з 10% середньомісячного сукупного доходу.

Нормативними актами з питань надання населенню житлових субсидій не обмежується право непрацездатних громадян на призначення субсидії, виходячи із 10% середньомісячного сукупного доходу в разі їх працевлаштування.

Приклад 4. У житловому приміщенні зареєстровані та проживають двоє пенсіонерів (пенсії — 900 та 970 грн.), один з яких працює (заробітна плата — 1000 грн.). Враховуючи, що в житловому приміщенні зареєстровані та проживають тільки непрацездатні громадяни (пенсіонери), субсидія призначається, виходячи з 10% середньомісячного сукупного доходу. Обов’язкова плата за житлово-комунальні послуги в цьому разі становить 287 гривень.

Б.Олексишин, перший заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації