Влітку наступного року Тернопіль остаточно подолає проблему поводження з твердими побутовими відходами. Принаймні у цьому запевняє нинішня влада. На сьогоднішній день ведеться робота з розробки техніко-економічного обґрунтування і проектної документації на зведення… сміттєсортувальної станції. А не сміттєпереробного заводу, про який так багато говорилося.

.

– Ми говоримо про сміттєсортувальну станцію. Міський голова поставив задачу – максимальний відсоток переробки. Але в жодному разі не спалювання. Зараз пішла цікава хвиля. В Європі сьогодні відмовляються від спалювання, відмовляються від тих підприємств, які спалювали сміття для виробництва теплової енергії чи просто задля утилізації, для виробництва електроенергії чи, наприклад, цементу. Моя суб’єктивна думка, що можливо якраз те обладнання, яке демонтується в Європі, в Україні починається хвиля монтажу таких підприємств. До речі, наші недалекі сусіди, не буду називати з якого обласного пункту, зараз будують підприємство, яке буде спалювати на цементному заводі тверді побутові відходи. Після того, як полімери під термічною обробкою утилізуються, через недостатньо потужні фільтри, вони потрапляють в повітря. І за кордоном, наприклад у Данії, Фінляндії, від цього відмовляються. Фільтри, які можуть коштувати половину від вартості всього обладнання, достатньо дорогі в обслуговуванні, не можуть стримати той вплив на навколишнє середовище. І в радіусі 30-40 кілометрах від сміттєспалювальних підприємств, достатньо високотехнологічних, які сьогодні є в Європі, зараз фіксуються хвороби населення, дітей, тварин. І, відповідно, Європа від цього відмовляється, – розповів заступник міського голови Владислав Стемковський.

На підприємстві, яке побудують у Тернополі, левову частку сміття будуть сортувати. І лише невелику частину відходів відвозитимуть на полігон.

– Ми говоримо категорично: ніякого сміттєспалювального заводу. Ми говоримо про сортування. Голова поставив завдання, щоб відсоток утилізації був 60-70%. Відповідно, той залишок, який має залишитися після сортування, у перспективі буде вивозитися на полігон. Але це вже будуть неактивні речовини, вони будуть менші за об’ємом, вагою, і вони будуть мати менші наслідки, а відтак наноситимуть і меншу шкоду навколишньому середовищу. Тому зараз ведеться робота над документацією і проектуванням для сміттєсортувальної станції, – повідомив заступник мера.

Чиновник також запевнив, що міський голова Сергій Надал, говорячи про майбутній сміттєпереробний завод, має на увазі саме сміттєсортувальну станцію.

– Можливо у термінах хтось вживає завод. Але ми говоримо про один об’єкт. Можна назвати фабрика, завод, але суть воно не змінить. Але дуже часто завод асоціюється з якимось достатньо складним виробничим циклом. Тому що зараз в Україні, на жаль, використовується термін завод, коли говорять про сміттєспалювальне підприємство. Ми категорично не прихильники даної технології, хоча можливо це і дешевше, – додав Владислав Стемковський.

Орієнтовно нове підприємство почне працювати влітку наступного року. Відтак Тернопіль нарешті цивілізованим способом буде  поводитися із твердими побутовими відходами.

У свою чергу начальник управління стратегічного розвитку міста Михайло Окаринський пояснює, що такі терміни пов’язані з об’єктивним процесом.

– Коли ми говоримо про високотехнологічне виробництво, про процес, який має відношення до міжнародного законодавства, тому що це іноземний інвестор, говоримо про те, що в процесі бере участь Національне агентство інвестицій та інновацій, тобто якщо просто навіть глянути  у великий аспект цього процесу, звести до купи і його максимально пришвидшити, насправді це дуже непросте питання. Ці процеси йдуть паралельно в кількох містах. На першому етапі було біля 20 міст. А на останньому залишилось декілька. Ми ж просуваємося максимально швидко, як це можливо. На кожній сесії міської ради, крок за кроком, рухаємось згідно із тією дорожньою картою, яку підписали. Але оскільки стоїть питання узгодження з іноземними і українськими експертами, це питання не одного дня. Якби вони всі були тут, в Тернополі, то, повірте, нам би вистачило і волі, і енергії, щоб це запустити за тиждень, – зазначив Михайло Окаринський.

Нагадаємо, що з 1 жовтня припиняється вивіз сміття на славнозвісне Малашівське сміттєзвалище. Куди возитимуть відходи з Тернополя у міській раді обіцяють повідомити за тиждень-два.