Зірковий дует басистів американця Девіда Фрізена та українця Андрія Арнаутова виступив під час «JazzBez» у Тернополі. Їхній проект став другою прем’єрою першого дня фестивалю. Про те, як виник цей дует, за словами ведучого Сергія Лазо, можна написати цілий роман. Але все за порядком.

– Девід народився у 1942 році в місті Тахома, штат Вашингтон, – розповів Сергій Лазо. – Грати на гавайській гітарі та акордеоні розпочав у 10 років, а в 16 – вже професійно грав на гітарі. Під час армійської служби почав грати на бас-гітарі і тоді зрозумів, що джаз – це його стихія. Музичної освіти він не має, це талант від Бога. Він записав понад 65 компакт-дисків, виступав з такими музикантами, як: Chick Corea, Dizzy Gillespie, Art Farmer, Stan Getz, Dexter Gordon, Joe Henderson, Sam Rivers, Michael Brecker, Bud Shank, Woody Shaw, Freddy Hubbard, Clark Terry, Joe Venuti, Mal Waldron, Jaki Byard. Під час розмови з Девідом я поцікавився з ким було найцікавіше грати в професійному чи емоційному плані? Він відповів: «З усіма.». Та найцікавіше, що я довідався, це те, що в нього є українські корені. Його мати з міста Сміла на Черкащині, а прадід по батьковій лінії – з Маріуполя.

Віртуозний джазовий басист Андрій Арнаутов вперше почув Девіда Фрізена у Москві, де тоді навчався в музичному училищі імені Гнесіних. Девід був учасником історичного чотиритижневого шоу Пола Хорна, яке гастролювало Радянським Союзом. Молодий Арнаутов тоді часто брав участь у джем-сейшенах у джаз-клубі «Синяя птица». Під час гастролей легенди джазу Діззі Гіллеспі, Пат Мізені, Пол Хорн відвідали і цей джазовий клуб, і Андрій грав разом з ними на одній сцені. У 1990 році Арнаутов перебрався до США. Там він отримав стипендію в Музичному коледжі Берклі. А через три роки переїхав у Північну Кароліну, де не тільки продовжував музичну кар’єру, а відвідував майстер-класи Девіда Фрізена. Та друзями джазмени стали тільки цього року. До речі, Андрій Арнаутов переїхав до України на початку 2000-х. Фактично, він живе у двох країнах: Америці та Україні.

– Вперше з Девідом Фрізеном ми пересіклися у 1983 році на концерті, – розповів Андрій Арнаутов. – А потім я був на його майстер-класі у Північній Кароліні. Та ближче познайомились і здружилися тільки у березні цього року на джазовому фестивалі у Черкасах. А на початку червня я організував концерт Девіда в Ужгороді. І там, під час спілкування, виникла ідея зробити спільний проект. Під час таких проектів музиканти навчаються один в одного, у кожного виникають нові ідеї. До програми, яку ми вперше зіграли на тернопільській сцені увійшли наші авторські твори: половина моїх, половина Девіда.

Під час виступу цього дуету тернополяни мали нагоду не тільки першими ознайомитися із його творчістю, а й почути унікальний інструмент – хамаж-бас. Його ще називають електроконтрабас. Інструмент цей існує в єдиному екземплярі. Його спеціально зробив на замовлення Девіда Фрізена австрійський майстер. А відома австрійська фірма «Thomastik-Infeld» виготовила для цього інструменту струни.

Девід Фрізен під час виступу грав не тільки на хамажі, а й на фортепіано. Андрій Арнаутов також зіграв на двох інструментах: бас гітарі та бас гітарі-піколо. Дует «David Friesen & Andrew Arnautov Project» вразив тернополян виконавською майстерністю. А ще їхній виступ був надзвичайно емоційним: усі почуття музиканти відтворювали не тільки за допомогою інструментів, а й мімікою та рухами тіла. Після завершення виступу їх ще довго не відпускали зі сцени бурхливими оплесками. На прохання публіки музиканти зіграли ще одну композицію.

Ольга Трач
Фото Kurt Lee