Біля двох десятків заготівельників зібралося у п’ятницю в Ланівцях біля приймального пункту молока львівської компанії «Галичина». Це були переважно мешканці Теребовлянського, Бучацького, Козівського і Підгаєцького районів. Дехто із них чергував тут цілу ніч. Люди вимагають у представників заводу віддати гроші за здане молоко. Заготівельники вважають, що стали заручниками фінансових стосунків між місцевим підприємством, якому вони продають молоко, і львівською компанією. Остання боргує тернопільському товариству «Росса» біля двох мільйонів гривень.

– Я в людей збираю молоко. Зараз на даний час заборгованість у  мене тільки те, що людям, це 42 тисяч. Крім того, ще мені від березня місяця не заплатили зарплату. Зарплата у мене мінімальна, а яка може бути зарплата, – каже Марія Місса із села Дарахів Теребовлянського району.

Люди стверджують, що працюють із фірмою «Росса» по 6-8 років і за цей час жодних фінансових проблем не мали. Підприємець купував у них молоко по 1,80 гривень за літр. А «Галичині» продавав за 2,60 гривень. Щоправда, з 1 червня він припинив купувати молоко.

– Він відказався, тому що йому не платять і він не має чим заплатити. А чим ми можемо людям доказати в селі, що ми не взяли грошей? Кожна прийде – і давай гроші. А де їх взяти? – бідкаються жінки.

Люди у селах тримають по 3-5 корів і нерідко саме тварини є годувальницями усією родини.

– Мені людям треба віддати за місяць 38 тисяч. Де я маю їх взяти? І 6 тисяч особисто мені, що я здаю молоко. Повірте, я не маю змоги зараз піти, бо я другий день сиджу тут. А можливо буду сидіти ще тиждень. Я не «маю» очей вийти до людей і сказати, що немає грошей, – зі сльозами на очах каже заготівельниця із села Іванівка Теребовлянський район Марія Бохнак.

Під час пікету люди кілька разів зв’язувалися телефоном із директором фірми «Росса» Миколою Ковальчуком. Той пояснив, що приїде трохи згодом, бо правоохоронні органи вилучають у нього з офісу документи. Мовляв, на них підроблені печатки.

Згодом під’їхав і представники компанії «Галичина». Регіональний керівник департаменту сировини Олег Татарчук спочатку робив вигляд, що не розуміє, чого раптом люди зібралися на території приймального пункту. Але згодом все ж таки підтвердив, що львівська компанія і дійсно боргує ТОВ «Росса» значну суму коштів.

– Середня річна закупівельна ціна 2,60 гривень. По кількості молока, що ми купили у підприємства, в нас виходить в районі 1,6 мільйона заборгованості. При тому, що здано за травень молока на 1 мільйон 987 тисяч. Тобто, вже пішла частина оплати за травень. Крім того, здано ще на 150 тисяч в червні. Заборгованість на сьогодні 1,6 мільйона, – повідомив Олег Татарчук.

Існуючий борг він назвав «нормальною робочою заборгованістю». Водночас дорікнув ТОВ «Росса» тим, що воно безкоштовно користується основними засобами львівської компанії вартістю 5 мільйонів гривень. А ще порадив селянам звернутися до суду. Це викликало чергову хвилю обурення протестувальників.

Крім того, у телефонному режимі зв’язались також і з директором департаменту сировини компанії «Галичина» Іваном Щепанкевичем. Останній повідомив, що у період з лютого по червень підприємець Ковальчук продав їм молока на 1 мільйон 840 тисяч 431 гривню.

– Ми йому заплатили за весь період 3 мільйонів 090 тисяч. Коли ці кошти поділити на кількість молока, то у нас не заплачено усього 140 тонн на суму 220 тисяч. Я не відмовляюся ні від однієї копійки боргу, що є на сьогодні. Місяць – це є поточна заборгованість, з якою ми працюємо по всій Україні. За 15 років ми не обдурили ні одну людину, – запевнив Іван Щепанкевич.

Згодом у Ланівці нарешті під’їхав і сам керівник фірми «Росса». Микола Ковальчук показав присутнім документи, де відображена уся сума заборгованості. А на сьогоднішній день,  це майже 2 мільйони гривень. Підприємець одразу відкинув звинувачення, що акція протесту носить замовний характер і саме він налаштував людей проти «Галичини».

– Я перед людьми теж маю виправдатися. Якщо я взяв 700 тонн молока, то що я його випив, чи купався в ньому, що я з ним зробив? – задавався питанням підприємець.

У діях «Галичини» Микола Ковальчук вбачає не що інше, як бажання посунути його із молочного ринку.

– Ще у травні мені було озвучено, що продай цей бізнес. Тобі заплатять всі гроші і ще дадуть зверху. Я питав, у чому полягає ця пропозиція, що саме я повинен продати. Але досі відповіді так і не отримав. Але подібна ситуація була в минулому році. Частину сіл ми дійсно передали компанії-партнеру «Галичини» «Дубно-молоко». Я готовий вийти з цього бізнесу, щоб розрахуватися з людьми. Не знаю, чи це рейдерське захоплення, чи як це називається. Я готовий піти на їхні умова. Але хай тільки озвучать їх, – запевнив представник молочного бізнесу.

А ще Микола Ковальчук розповів, що сьогодні його для пояснень викликали в обласну адміністрацію. Там він «дізнався», за його словами, що продавав «Галичині» молоко не по 2,60 гривень за літр, а на гривню більше.

– Це представник заводу сказав не мені, а начальнику управління сільського господарства. На первинних накладних, нібито, я печатки підробив і так далі. Йшла мова про те, що я того молока сюди взагалі не здавав, – дивується чоловік.

Нарешті сторони домовились про те, що з понеділка, 25 червня, «Галичина» почне віддавати людям заборгованість. Натомість, селяни віддадуть майно підприємства, зокрема, холодильники, які сьогодні перебувають у них під так званим «арештом». Люди на перший раз повірили на слово. Однак, якщо їх обдурять, обіцяють вдатися до радикальних заходів – перекривати дороги, блокувати роботу приймального пункту, пікетувати обласну державну адміністрацію.