Борщівська вишивка – унікальна і неповторна. Вона відома не лише в Україні. Мистецтвознавці стверджують, що на сьогодні залишились два найбільш популярні види вишивки: полтавська та борщівська.

Багатство борщівської вишивки та її оригінальність щороку демонструють під час фолькльорно-мистецького свята “В Борщівському краї цвітуть вишиванки”. Традиційно фестиваль відбувається на початку вересня. Зараз на Борщівщині вже готуються до проведення наступного – шостого фестивалю, повідомляє TV-4.

Борщівська вишита сорочка унікальна, її не можливо сплутати із жодним іншим вишиттям. На домотканому полотні шита вона чорним. За легендою, у 15-17 столітті, коли татари спустошували надністрянський край, грабували і забирали у полон людей, у кількох селах загинули всі чоловіки. Тоді дівчата і жінки, оплакуючи свої гіркі долі, поклялися впродовж кількох поколінь носити траур за загиблими коханими і вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками.

– І вони свою клятву виконали. До сьогодні ми бачимо збережені чорні сорочки, чорне вишиття. Кожне село має свою традицію, свою канву, мають вставки фіолетові, зелені, червоні, сині, залежно від села. Над Дністром, села Вільхівці, Дністрове переважає більше чорна сорочка, там повністю чорне розмаїття, – розповіла начальник відділу культури Борщівської РДА Ольга Журавінська.

Аби популяризувати борщівські вишиванки не лише в Україні, а й за кордоном, вже п’ять років поспіль у Борщеві проводять фестиваль “В Борщівському краї цвітуть вишиванки”.

– Це свято знають не лише на території України, його знають і за межами нашої держави. На це свято до нас приїжджають і поляки, і словаки, і, звичайно, росіяни, – каже голова Борщівської РДА Володимир Жирук.

Більше двох сотень борщівських вишиванок, унікальні зразки народного одягу Борщівщини: жіночі, чоловічі вишиті сорочки, дитячі костюми можна побачити в Борщівському краєзнавчому музеї. Мистецтвознавці стверджують: на сьогодні в Україні залишилось два найбільш популярні види вишивки: полтавська та борщівська. Борщівська – як феноменальне явище, в якому закарбовані фрагменти трипільської культури.

– Борщівська чорна сорочка з чорним вишиттям виникла невипадково, вона має глибоке історичне коріння. Якщо взяти ту багатовікову історію нашого краю, яка тягнеться ще з трипільської культури і, пройшовши епохи тисячолітньої історії до наших днів, ми можемо побачити, що до наших днів в борщівській сорочці підсвідомо, від покоління до покоління передавалися ті закодовані символи, які уособлювали саму сутність існування людей на цій землі, – каже директор Борщівського краєзнавчого музею Михайло Сохацький.

П’яте фольклорно-мистецьке свято “В Борщівському краї цвітуть вишиванки” відбулося у вересні 2011 і було особливим, бо саме 3 вересня Борщів відзначив свою п’ятсот п’ятдесят п’яту річницю. Тим часом у Борщеві вже активно готуються до проведення наступного, шостого фестивалю. Програма свята завжди насичена, весела, цікава, пізнавальна і смачна, бо люди можуть не лише насолодитись народною музикою, піснями, танцями, а й скуштувати різні види справжнього українського борщу. Відбудеться шостий фестиваль “В Борщівському краї цвітуть вишиванки” на початку вересня цього року.