Тернопільський обласний краєзнавчий музей отримав від митниці колекцію речей домашнього вжитку. Її власники, переїжджаючи з Росії в Україну на постійне місце проживання, добровільно відмовились від частини меблів і посуду, – повідомив телеканал TV-4. Більше року тривали необхідні процедури оформлення і від сьогодні колекція поповнить експонати музею.
.
Скриня, креденс, прялка, ручна швейна машина і посуд – речі, від яких відмовились їх власники. У шухлядах меблів – старі фотографії і навіть клубок ниток, витягнутих вручну із пряжі.
– Власник цих речей не сплатив податку і після тримісячного терміну перебування на митниці вони обернулися в дохід держави. Була проведена експертна оцінка нашими музеями міста. Висновок такий: речі домашнього вжитку минулого століття п’ятдесятих років. Вони мають історико-краєзнавче і музейне значення. Міжвідомчою радою по питанню ввезення цінностей вирішено передати ці речі домашнього вжитку Тернопільському краєзнавчому музею, – розповіла бухгалтер Тернопільської митниці Емілія Довга.
– З 2010 року я вже знайома з цими предметами. Ми складали їм оцінку і ледь не викинули все на смітник, але потім побачили щось таке, що може потрапити до музею і воно складає якусь цінність саме для музею, тому що то є звичайні речі побутового вжитку, – додає науковий працівник Тернопільського краєзнавчого музею Наталія Крохіна.
Колекцію її власники оцінили майже у триста гривень. І, якщо неукомплектовані склянки чи чарки не становлять особливої цінності і знайдуться чи не у кожного вдома, то скриня і креденс, кажуть працівники музею, зроблені повністю із деревини і після реставрації можуть прикрасити не одну експозицію. Ще дві речі – прялка і швейна машинка – в робочому стані. З усіх речей колекції, від якої відреклися власники, музей поки що не отримав сервізів. Попередньо міжвідомча рада прийняла рішення передати посуд двом київським музеям, але ті відмовились, тому через якийсь час і порцеляна потрапить до Тернопільського музею. Митники ж запевняють: частіше на склади потрапляють старі автомобілі, розмитнення яких потребує немалих грошей, від речей домашнього вжитку люди відмовляються рідко. А ще на склади митниці потрапляє конфіскований товар.
– За дев’ять місяців цього року Тернопільська митниця передала конфіскованого майна, яке було вилучене митними органами на суму один мільйон вісімсот сімдесят п’ять тисяч. З них станом на 7 жовтня цього року реалізовано майна на суму 265 тисяч гривень і з них податки складають сімдесят дві тисячі, – розповіла головний інспектор служби фінансів та звітності Тернопільської митниці Світлана Богун.