Біля 200 абонентів на сьогоднішній день мають значні борги перед тернопільським водоканалом за спожиті послуги. В середньому сума заборгованості коливається від 1500 до 4000 гривень і більше. Самотужки змусити людей платити працівникам комунального підприємства вже не вдається. Тому і вирішили звернутися до колекторської фірми, яка спеціалізується на поверненні боргів. І хоча у «Тернопільводоканалі» визнають, що це потягне за собою додаткові витрати, але іншого виходу не бачать. Щоб мінімізувати видатки колекторам віддадуть тих боржників, на яких жодні методи впливу вже не діють.

– Ми максимально намагалися охопити всіх боржників, які у нас є, отримати по них інформацію і коли ми вже бачили, що тими засобами, які нам доступні, ми не можемо забезпечити оплату, тільки цю категорію ми передаємо наразі для опрацювання колекторам, – запевнив директор водоканалу Володимир Кузьма.

За кожним відділом підприємства закріплена певна кількість боржників. Наприклад, за лабораторією водопостачання було закріплено 130 абонентів, борги яких коливалися від 1 до 5 тисяч гривень. Із боржниками працівники водоканалу працюють, як у телефонному режимі, так і відвідують їх вдома.

– Під час відвідування квартир ми вивчаємо соціальний стан боржників. Малозабезпечені, багатодітні сім’ї відносимо до окремої категорії. А до абонентів, які можуть платити, ми ставимося суворіше: відключаємо воду, каналізацію. Лише таким чином вдається змусити їх оплатити за надані комунальні послуги. Є частина боржників, які можуть заплатити, але не платять. А є частина, які уклали договори розтермінування боргу на рік і оплатили послуги, – розповіла завідуюча лабораторією водопостачання Лідія Шимків.

До речі, ідею залучати колекторські фірми для повернення боргів тернопільський водоканал запозичив у своїх колег. Але з метою мінімізації витрат трохи її відкоригував.

– Інші водоканали у багатьох випадках просто самоусувалися від цієї роботи, передавали масово колекторам і, відповідно, несли колосальні витрати. Можна говорити, що на першому етапі ефективність роботи колекторської компанії була дуже велика. Але чи досягнули вони того результату, який маємо ми, це також спірне питання. Тому ми рахуємо, що ми більш ефективніше використовуємо наявні у нас ресурси і тих боржників, яких ми передаємо зараз колекторам, це дійсно ті, хто заслужив, щоб до них максимально можливі заходи застосовували, – запевнив директор водоканалу Володимир Кузьма.

На сьогоднішній день «Тернопільводоканал» вже на фінішній стадії досягнення домовленостей і укладення договорів. Скільки коштуватимуть послуги колекторів поки невідомо. Але, за попередніми даними, вартість буде коливатиметься від 10 до 16% від повернених сум. Якщо провести прості арифметичні дії, то виходить, що в середньому колектори отримуватимуть від 275 до 440 гривень за одну людину, з якої вдасться вибити борги.