У спортивного товариства можуть відібрати прибутковий авторинок. Про це повідомляє газета “Номер один”.

Найважче навести порядок на ринку, особливо якщо його дирекція цього не хоче. Чи не тому половина Тернополя нагадує базар – вулиці, тротуари захаращені, але у міську скарбницю надходить дещиця. Зважаючи на підприємливість наших краян, важко повірити, що десятки підприємців не просто самочинно торгують, але вже встигли за ці роки повідкривати кіоски чи навіть магазин, і при цьому нікому не платять, ніхто їх не «кришує».

Неприємним сюрпризом для понад десяти підприємців авторинку «Мотор» (вул. Будного, 38 у Тернополі) стало повідомлення, що територію, на якій вони декілька років тому встановили торгові павільйони, свого часу виділив лише на рік у тимчасове користування тодішній міський голова Тернополя Богдан Левків. Та немає нічого більш стабільного, ніж тимчасовість, і от уже майже 10 років товариство «Спорттовари» справно отримує орендну платню від 12 підприємців (хоча ця цифра коливається і збільшується) за користування ділянкою площею у 920 кв. м, що структурі не належить! За інформацією заступника голови комісії з проведення реорганізації – заступника начальника головного управління Держкомзему у Тернопільській області Миколи Слободяна, навіть застосовуючи найнижчий коефіцієнт, вартість ділянки для комерційного використання становить майже 684 тис. грн. Про яку суму насправді йдеться, не відомо. Але врахуйте: продавці справно з року в рік платять, але кому йдуть ці кошти, невідомо. Подейкують, донедавна цей «ринковий збір» отримував екс-мер Роман Заставний.

Варто нагадати, що у буремні 1990-ті роки за керівництва тодішнього голови Тернополя Анатолія Кучеренка товариству «Спорттовари» виділили 60 соток для створення ринку та організації торгівлі. Також на цій площі розташовано магазин, сторожка, склад. Зараз на авторинку працює приблизно сто підприємців. Зіставте: сьогодні авторинок «Мотор» займає ділянку загальною площею майже 60 соток, його власники – ТОВ «Спорттовари» здає землю в оренду під торгівлю автозапчастинами. При цьому нормативна грошова оцінка в 2011 році становить 4 млн. 211 тис. 467 грн.

– Цілком випадково я дізнався, що мій магазин стоїть на землі, самовільно захопленій у міста, тобто я сиджу на пороховій бочці і у будь-який момент мене можуть позбавити бізнесу, – зізнався заступник голови профспілки підприємців авторинку «Мотор» Стефан Кулик.

«Нас давно не влаштовує ситуація на авторинку», – вигукують підприємці та пояснюють: ми звертались до міської ради з проханням створити комунальний авторинок. Перш за все люди хочуть бути впевненими, що сплачені ними гроші за оренду насправді надходять у казну Тернополя.

Конфлікт виник 25 грудня 2009 року, коли керівництво авторинку оголосило, що 1 січня 2010 року ринок закривається, бо продається за 1 млн. доларів. Тобто одразу після нового року підприємці ставали банкротами та безробітними, а у кожного – сім’я, діти. Принишклі й розгублені, розходились вони додому.

Але вже наступного дня адміністрація оголосила, що ринок працюватиме, але орендна платня підвищується у чотири рази. Тобто якщо підприємець платив за оренду землі 300 грн. за місяць, то вже з 1 січня повинен заплатити 1 тис. 200 грн. Зважте, це була перша зима економічної кризи, бізнес згортав свою діяльність, дрібні підприємці розорялись.

– Багато представників нашого ринку взяли банківські кредити, а тут обсяги продажів суттєво зменшились, – нагадує події пан Стефан.

Почувши про збільшення оренди, люди збунтувались. Тоді адміністрація запропонувала укласти договір оренди лише на січень, підвищивши платню втричі, а вже з лютого – у чотири рази.

При цьому нікого зі співвласників не бентежило, що, згідно з законодавством, про зміни умов оренди адміністрація повинна попередити за місяць. Зрештою, підприємці звернулись у Тернопільську міську раду до тодішнього міського голови Романа Заставного та у міську прокурату. Адміністрацію «Спорттоварів» оштрафували – і тільки. Однак підприємці змушені були погодилась сплачувати за оренду землі у 2,5 раза дорожче.

«Адміністрація ТзОВ «Спорттовари» стверджує, що протягом усього часу використання цільове призначення вказаної земельної ділянки не змінювалось. Ділянка використовувалась виключно для обслуговування торговельного павільйону на вул. Об’їзній, 14 (Будного, 1) у Тернополі, а ринковий збір – для вивозу сміття та прибирання території, а не за оренду», – йдеться у пояснювальній записці спеціалістів обласного управління Держкомзему.

Таким чином, обласне управління з контролю за використанням та охороною земель доходить до висновку, що ТзОВ «Спорттовари» використовує надану земельну ділянку не за призначенням (видавалась для організації ринку торгівлі автозапчастинами та здавати в оренду з метою прибутку, йдеться у документі). Також товариство вчасно не переоформило державний акт на землю, не має необхідних дозволів і документів, що свідчить про нецільове призначення спірної земельної ділянки. У разі неусунення порушень земельного законодавства у «Спорттоварів» можуть відібрати авторинок «Мотор».

Питається тоді, чому 28 вересня ц. р. у всіх підприємців, чиї торговельні точки розташовані на «чужій» території, під різними умовами зібрали договори оренди торговельного місця, а наступного дня попросили підписати інший, причому нікому не дозволили ознайомитися з текстом. Відтак уже заднім числом люди взнали, що з ними розірвали угоди… дворічної давнини, ніби ще у 2009 році, тобто вони самовільно захопили землю міста. У більшості на руках не лишилось жодних підтверджуючих документів, лише чеки про сплату ринкового збору. Таким чином адміністрація підстрахувалась, а підприємці?

А вони звернулись до Тернопільської обласної громадської організації «Земля і право». Голова організації Ігор Миколаїв направив скарги у головне управління Держкомзему Тернопільської області. Наразі результати перевірки направлено у мерію.

«Ми плануємо провести комплексне обстеження всіх ринків на предмет законності дотримання як земельного законодавства, так і трудового, – прокоментував ситуацію начальник управління торгівлі, побуту і захисту прав споживачів ТМР Василь Хомінець. – З однієї сторони, ми поважаємо як права підприємців, так і адміністрації. Але є великі порушення земельного законодавства на ринках «Мотор», що на вулиці 15 Квітня, є підозри щодо зловживань на центральному ринку і на всіх навколишніх. Тому до перевірок підключаємо архбудконтроль, СЕС, держстандарти тощо».

Далі буде?

Олена Густенко