Чотири котеджі зруйнував “Будівельник”, а на ділянці почав зводити дві багатоповерхівки, стверджує керівник підприємства, якому належали і котеджі і право на землю. Вартість зруйнованого, за словами чоловіка, більше 3 мільйонів, які ніхто не хоче компенсувати, а влада в них ще й землю відбирає.

Про це пише “20 хвилин”.

Директор приватного підприємства “Галактика” Олександр Цимбалюк мав намір дозволити фірмі “Будівельник” побудувати багатоповерхівку на ділянці в 70 соток, поряд із котеджами своєї фірми. Натомість Щепановський, як стверджує чоловік, зруйнував його будиночки та забудував усю ділянку. Коли ж його посадили, мерія пішла назустріч пайовикам: відібрала в “Галактики” землю та віддала її людям, які уклали договір з „Будівельником”.

“Розвалив мої будинки”

Спочатку планували звести 12-квартирний будинок – чотири ряди по три квартири, по суті – 12 котеджів з окремими входами і басейнами два на три метри. Роботи підприємство “Галактика”, яке очолює Олександр Цимбалюк, у 1991 році почало з підприємством “ТЕВОРЕТ” за адресою Головацького, 3 (сьогодні вулиця Смакули — ред.). Проте “ТЕВОРЕТ” своїх зобов’язань не виконував і “Галактика” рішенням суду в 1994 році отримала незавершене будівництво. У 2001-му році міська рада надала фірмі в постійне користування 70 соток, на яких і будували котеджі. Підприємство отримало державний акт на право постійного користування землею. У 2006 році директор “Галактики” почав укладати договір на спільну діяльність із “Будівельником” в особі Щепановського.

– Посередник запропонував поговорити зі Щепановським, аби той збудував на вільній частині моєї ділянки багатоповерхівку, – розповідає Олександр Цимбалюк. – Потім посередник прийшов і сказав, що Щепановський пропонує 225 метрів площі в одному зі збудованих будинків і максимальну допомогу в завершенні мого будівництва. До речі, в одному котеджі вже навіть жили люди. З різними документами по будівництву обіцяв допомогти. Я погодився.

Землі “Галактика” “Будівельнику” не передавала. Проте забудовника це не зупинило.

– Щепановський поставив багатоповерхівку впритул до наших будинків, – пригадує чоловік. – Через таку близькість будівель, він не міг пройти експертизу проекту, а згодом не здав би свій будинок в експлуатацію. Він недовго думав і у 2008-му році розвалив чотири наших будинки. Я підняв шум, хотів у міліцію йти. Але Щепановський пообіцяв збудувати новий 12-квартирний будинок. Він навіть видимість роботи створив. Проектанти почали роботу – і я на це купився.

Підприємець пригадує, що згодом були і погрози, коли він цікавився коли ж його будівлі відновлять або коли додаткову угоду підпишуть.

– Було, що вночі декілька разів дзвонив, казав: “Будеш шуміти, я тебе по стінці розмажу”, – говорить Олександр Цимбалюк. – Після того він мене почав уникати. Зустрітися з ним я не міг. Та він і зараз із тюрми зробити щось може. Потім “Будівельник” почав на ділянці ще одну багатоповерхівку будувати. Я тоді до суду звернувся, але Щепановський знов задурив мені голову.

Зараз на 70 сотках – три будівлі. Перша — збудований, але ще без вікон та внутрішніх робіт 10-поверхівка Щепановського. Друга – частина 12-квартирного будинку “Галактики”. Третя ж – іще одна почата будівля Щепановського, збудована лише до 2-го поверху, яка мала б стати багатоповерхівкою. В обох будинках “Будівельника” створені два житлово-будівельні кооперативи: Головацького, 3а та Головацького 3б. Їм фірма “Будівельник”, коли пан Щепановський опинився за гратами, передала незавершене будівництво, а міська рада виділила землю для добудови. Щоправда, виділяла мерія обом кооперативам землю, яку в свій час отримало ПП “Галактика”.

Міськрада забрала з 70 соток, на які я маю державний акт, 58 соток і дала їх будівельним кооперативам, які створили пайовики, – нарікає пан Цимбалюк. – Проблеми ж і витрати людей, для яких будували 12-квартирний будинок, просто знехтували і навіть поглибили відібравши землю. Зараз тривають суди. Наші люди у цій ситуації не менше постраждали, ніж пайовики Щепановського. Лише ті недобудовані котеджі, які зруйнував “Будівельник” згідно з експертизою (її копія є в редакції — ред.) коштували більше трьох мільйонів гривень.

На наші інформаційні запити міськрада підтвердила, що рішенням сесії 16 серпня 2011 року припинила право користування частиною земельної ділянки, наданої в постійне користування ПМП “Галактика”. Під час тієї ж таки сесії депутати дали дозвіл житлово-будівельному кооперативу “Головацького, 3б”на складання проекту землеустрою щодо відведення ділянки для завершення будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку. А на одній із наступних сесій депутати дали ділянку в оренду кооперативу “Головацького, 3а”. Також у міській раді повідомили, що будівельні роботи на об’єктах вели без дозволу на їх виконання органами держконтролю (державна архітектурно-будівельна інспекція — ред.).

“Рятують власність Щепановського”

Проте в своїй відповіді міська рада не до кінця повідомила, кому відійшла чия земля. У відповіді немає площ ділянок. Також ми запитували й про кількість членів кооперативів, але відповіді не отримали. Тож сесійні рішення довелося шукати самостійно. Ми з’ясували, що ЖБК “Головацького Зб”, які “опікуються” багатоповерхівкою, де готові лише підвал та два поверхи, – отримає 28 соток землі, яка належала “Галактиці”, а також 30 соток іншої землі, власника якої ми не змогли встановити. Інший же кооператив “Головацького 3а”, в якого “на балансі” 10-поверхівка — від мерії отримав 30 сотих (які раніше належали “Галактиці”) в оренду.

Олександр Цимбалюк вважає, що це все — велика афера, в якій виграють зовсім не пайовики.

– Зараз під виглядом допомоги пайовикам просто рятують власність Щепаногвського, – вважає пан Цимбалюк. – Офіційно це виглядає красиво: кооперативи отримують будинки, а мерія додає землю для завершення будівництва. Хоча згідно з законом, кооперативам не можна передавати землі. Ну, ніби щоб будувала якась фірма новий будинок, а за те людям добудувала їхній. Якщо взяти ділянку “Галактики”, то тут два будинки. Одному, майже готовому по Головацького, 3а, де сотня пайовиків, — дають тільки 30 соток. А другому будинку по Головацького, 3б який тільки почали, — дають 60 соток землі.

Окрім того, в чоловіка є інформація, як він сам стверджує, що ті сотки, які мерія додала “ЖБК Головацького 3б” – належали Щепановському.

– Щепановський мені сам казав, що ділянка збоку — його, – каже Олександр Цимбалюк. – А тепер дивіться самі — є на Головацького, 3б два-три десятки пайовиків. У них буде більш ніж півгектара землі. Добудовувати початий і зводити новий будинок, я переконаний, буде інвестор, близький до керівництва “Будівельника”. Загалом там буде зо дві сотні квартир, а це десятки мільйонів. Влада просто під виглядом доброї справи, робить далеко не добрі вчинки, які вигідні насамперед Щепановському. В результаті страждають самі ж пайовики.

Отримати коментарі в керівника “Будівельника” Зеновія Щепановського, який підписував усі угоди як з “Галактикою”, так і з пайовиками — наразі неможливо. Чоловіка судять, а сам він -у в’язниці.

“Хоче з людей збирати мзду”

Про кількість пайовиків в обох кооперативах, їхні витрати на будівництво та ситуацію з землею, ми запитали в самих житлово-будівельних кооперативах. Щоправда на зустріч знайти час змогла тільки керівник одного з кооперативів – “Головацького 3а”.

– Пайовикам, коли укладали угоди, в “Будівельнику” говорили, що з землею все в порядку. Показували рішення міської ради, – каже голова ЖБК “Головацького 3а” Марія Гуменюк. – Коли вже почалися проблеми з Щепановським, почала детальніше цікавитись всіма питаннями, зокрема і землею. До міської ради ходила. І в 2010 році, з’явилась інформація, що наш будинок хочуть продати. Потім до наших пайовиків підійшов чоловік, який назвався Цимбалюком і сказав, що ця земля його. Лише потім я дізналася, що між тим чоловіком і Щепановським був договір на співпрацю.

Голова кооперативу, розповіла, що Олександр Цимбалюк звертався до суду аби привести ділянку до первісного вигляду, тобто знести багатоповерхівку.

– Але Цимбалюк сам давав згоду на будівництво, – каже пані Гуменюк. – Потім ще були абсурдні позови до мене, щоб три мільйони компенсувала. На одному зі слухань він запропонував піти на мирову. Я попросила сісти і написати, що він пропонує. Але він того не зробив, тільки в розмові сказав: “А во тако, 4-5 квартир дайте”. Як ви таке собі уявляєте? Всі квартири розібрані пайовиками… Звідки їх взяти? У нього претензії не до людей мають бути.

Голова кооперативу, переконана, що чоловік добровільно йшов на співпрацю з “Будівельником” аби отримати вигоду і якщо постраждав, то лише від своїх дій. Чекати і вимагати чогось від пайовиків йому не варто, наголосила жінка.

– Чоловік чесним чи нечесним шляхом отримав у користування ту землю, нічого не зробив для громади і зараз ще хоче з людей збирали мзду і заробити на них. На людських бідах і сльозах, – каже Марія. – Ця земля належить громаді. А пайовики за квартири свої заплатили і ще платити будуть, бо треба відсотків 20 доробляти. А не було б того договору на спільну діяльність, не давав би Цимбалюк дозволів на усе, не було б у нього тих проблем і в нас їх не було б.

За словами жінки в кооперативі Головацького 3а — 90 родин, які чекають на квартири в багатоповерхівці. В іншому кооперативі, за інформацією пані Гуменюк, – близько 30 родин. Більшість пайовиків її житлово-будівельного кооперативу, за словами жінки, сплатили повну вартість житла так само як і частина людей з іншого.

Запитали про позбавлення права на землю ми й мерії. Там визнають, що пішли на зустріч пайовикам адже постраждали сотні сімей і знехтувати їхніми проблеми — не могли.

– Якби були інші, альтернативні варіанти, то переконаний, депутати би їх розглянули, – каже начальник управління правового забезпечення Олександр Печіль. – Але їх просто не було. Щодо земельної ділянки яка була не у власності, а в постійному користуванні, то чоловік уклав договір з “Будівельником”. Саме останній там проводив роботи за кошти пайовиків. Більшість людей внесли 100% плати. Тому маю риторичне запитання: “Як мали діяти в цій ситуації депутати?”. Постраждалих людей — сотні.

Щодо директора “Галактики” Олександра Цимбалюка, то чоловік все одно шукає правди в судах.