«Вітіна тисяча» – це неприховане насильство над українцями похилого віку. Через штучні бар’єри громадяни не отримають обіцяне. Так прокоментував механізм компенсаційних виплат «Ощадбанку» громадсько-політичний діяч Валентин Наливайченко.

Сьогодні триває «актуалізація даних» – себто ті старенькі, що у 2008-му відстояли черги в Ощадбанку, змушені зробити це знову. З 2 до 20 квітня цих «сім кіл пекла» повинні були пройти старші від 80 років. Сьогодні — черга молодших за них, віком від 70 до 80 років.

За словами Наливайченка, «актуалізація» спеціально придумана для того, щоб заплутати пенсіонерів та ускладнити процес отримання коштів. За новою процедурою, її учасник повинен як мінімум двічі виїздити до відділення «Ощадбанку». Замість того, щоб згідно попередніх даних передати ці гроші разом із пенсією, влада знущається із старості і хвороб наших дідів і бабусь.

«Багато із тих, хто претендує на оформлення «тисячі», не має сил, щоб особисто відходити всю процедуру — але оформити довіреність на практиці виявляється не так просто. В сільських радах часто відмовляються затверджувати таку довіреність,  а у приватного нотаріуса, до якого теж треба ще якось добратися – це  коштує близько 200 гривень. Додайте до цього ще витрати на доїзд до районного центру — і отримаєте повну ціну обіцянки Януковича», – зауважив Наливайченко.

Особливим цинізмом, вважає громадсько-політичний діяч, видається необхідність попереднього інтернет-запиту або відправлення СМС повідомлення для  візиту до Ощадбанку.

«Скільки пенсіонерів у наш час мають доступ до інтернету і вільно володіють комп’ютером? Тисячі людей похилого віку почувши про обіцяну тисячу відразу направились у відділення банку, але без попередньої реєстрації цими  єзуїтськими способами їм відмовили в актуалізації даних», – відзначив Наливайченко.

Аналогічні проблеми чекають і тих, хто змінив місце свого проживання — їм доведеться окремо їхати для «актуалізації», і потім ще раз повертатися для отримання коштів. При цьому переоформлення виплати у найближче відділення виявилось  дуже довгим і складним, і виплачувати цим людям кошти в цьому році взагалі не планують. І хоча зараз банківська система є електронною і передати інформацію — не проблема, влада зробила все, щоб такі люди своїх виплат не отримали.

Ті, хто не встиг зареєструватися у 2008-му, взагалі не мають шансів на отримання коштів — адже виплата буде здійснюватися тільки тим людям, що були в реєстрі станом на 1 січня 2012 року.

На думку Наливайченка, щоб мінімізувати виплати, влада розробила дискримінаційний  та принизливий механізм, спрямований на те, щоб якнайбільша кількість людей не змогли пройти складну процедуру до кінця, або втратили будь-яке бажання розпочинати весь цей процес заради мізерної виплати.

«Такий механізм створено для того, щоб влада з одного боку могла прозвітувати про виконану обіцянку, а з іншого – зекономити на знедолених громадянах. Влада хоче лише попіаритись на цій болючій для багатьох громадян темі, а не вирішити її», – підкреслив Наливайченко.