«Стоп хам» – в Україні набирає обертів громадська ініціатива боротьби з водіями, які паркують авто з порушенням правил дорожнього руху. Не залишився осторонь і Тернопіль. На захист пішоходів встала влада. За порушення правил паркування авто забиратимуть на штраф-майданчик.
Близько 10 тисяч метрів, а це – 750 місць, у Тернополі відведено для автостоянок. З них 60% для платного паркування, решта – безкоштовні. Сплачувати 4 гривні за годину перебування авто на стоянці пропонують у центрі, на ринку, у місцях з пожвавленим рухом транспорту.
Місць, де дозволено зупинятися згідно правил – ще більше, кажуть у міській раді. Відтак, паркування на газонах і тротуарах називають грубим порушенням. «Водії грубо порушують правила благоустрою, правила дорожнього руху. І зрозуміло, що це не через нехватку місць, а через невихованість водіїв», – каже начальник управління транспорту Тернопільської міської ради Ігор Мединський
Авто, які припарковані з порушенням правил дорожнього руху чи благоустрою, забиратиме евакуатор. Якщо відповідне рішення затвердять на найближчій сесії міської ради, перспективи забирати авто зі штраф-майданчика чекають на водіїв-порушників вже восени. «Хочу застерегти тих, які собі дозволяють порушувати чи то правила благоустрою, чи то правила дорожнього руху, чи створювати затори: ця розкіш буде для них не дешевою! Наголошую, не дешевою! Не бігати потім в міську раду, щоб безплатно віддали вам ваші авта! Цього не було і не буде!», – каже Ігор Мединський.
Раніше у місті практикували евакуацію автівок порушників. Через відсутність законодавчого підґрунтя кожна справа супроводжувалася судовими позовами. Сьогодні такий закон є, кажуть у міській раді. І додають – евакуація буде не дешевою. Водію доведеться сплатити за переміщення авто і його зберігання на майданчику, а це, щонайменше, 300 грн.
У Державтоінспекції ж кажуть – що не заборонено, те дозволено. Отже, якщо на тротуарі немає знака, який попереджає, що «тут паркуватися заборонено», штрафувати власника транспорту немає підстави. Порушення чітко прописані у «Правилах дорожнього руху».
«Стоянка на пішохідних переходах, десять метрів ближче пішохідного переходу заборонена. Порушення, якщо водій зупинився ближче 30 м до посадового майданчика. В таких випакдах наступає адміністративна відповідальність, за що на порушника накладається штраф у розмірі від 255 до 300 гривень», – каже інспектор сектору профілактичної роботи обласного управління Василь Барановський.
Тож якщо люди паркуються в дворах, де немає знаків про заборону зупинки, притягнути до відповідальності їх не можна, каже Василь Барановський.
Поки влада намагається владнати законодавчий колапс, люди самотужки борються із водіями-порушниками: на авто чіпляють відповідні наліпки «стоп, хам». Часом текстовий супровід – гірший, наприклад «Я паркуюсь, як баран» або «Я паркуюсь, як дибіл». А від поведінки колег дивуються і самі водії. «Повинна бути культура водія. Він повинен припарковувати машину нормально, щоб вона не заважала пішоходам і водіям на проїжджій частині. Це культура водія, яка, на жаль, зараз не всюди є», – каже водій з досвідом, тернополянин Василь Барабаш.