Стіну розміром у декілька квадратних метрів заклеїли сотнями різнобарвних дивних фотографій із людьми, тваринами та місцями. Фотографії – незвичних кольорів. Іноді зображення на них переливаються із одного в інше.
Так виглядає тернопільська ломо стіна – основний експонат фестивалю ломофотографії, який пройшов у Тернополі у п’ятницю, 1 квітня, ввечері у галереї “Штуки”.
Фотографують “не цілячись”
Стіна із фотографій висітиме у галереї два тижні, і безкоштовно подивитися на неї може кожен охочий.
– Ломографія – це чуттєве фото, усі світлини зроблені на плівку для того, щоб відобразити життя у всій його яскравості, – розповідає один з учасників ломофесту Павло Копчак. – Такий напрям у фото-мистецтві, як ломографія, започаткували двоє австрійських студентів. Вони поїхали на відпочинок в інше місто і забули із собою взяти фотоапарат. Тому купили перший-ліпший, який їм трапився під руки. Ним виявився дешевий автоматичний пластиковий фотоапарат “Ломокомпакт”. Коли хлопці проявили плівку, помітили, що повиходили дуже цікаві й гарні фотографії.
Ломографи роблять свої світлини не “цілячись”, не питаються дозволу в людини, щоб її сфотографувати. Не думають про те, якою вийде фотографія. Вони просто намагаються відобразити світ таким, як він є, не втручаючись у нього.
Підходжу до ломо стіни. Поруч з основною “стіною” висить ще декілька маленьких картонних щитів, заповнених фотографіями. Вони не помістилися на одній стіні галереї. Серед світлин багато зроблені уночі – яскраве світло міських вікон та автомобільних фар залишило довгий жовтий слід на фотоплівці. Такі фотографії робили на довгій витримці. В очі також впадає кіт – крупним планом відзнята тварина, вочевидь, налякана фотоспалахом. Кішка породи “Єгипетський сфінкс” без шерсті та з пожмаканою шкірою виглядає одночасно страшно та смішно. Серед світлин є і знимка бабусі у зелених окулярах, яка усміхаючись сидить на сходах, що ведуть до парку Шевченка. Відзняті також пластикові корови, зебри й тигри. І велика кількість людських облич з різною мімікою – більшість просто не встигли зрозуміти, що їх фотографують.
Камера – за 10 грн
Переходжу в середину галереї. Там на круглому столику стоїть колекція фотоапаратів.
-Усі вони належать тернопільським ломографам, – розповідає учасник проекту Мар’ян Брега. – Фотоапарати переважно простенькі, пластикові. Тут є “Смєна 8 м”, “Силует електро”, “Ломо компакт авто”. Є й закордонні, дещо складніші, фотоапарати. Як от “Екса 1б”, привезений з Німеччини. Більшість фотоапаратів куплені у Тернополі на “блошиному ринку”. Ось цей “Силует електро” його власник придбав за 10 грн. “Смєна 8 м” коштує там зазвичай 15-20 грн. Цікаво, що у Європі працюють спеціальні магазини, у яких за велику ціну продають фотоапарати, придатні для ломографії. У нас таких магазинів немає. Дехто замовляє фотоапарати з Європи. Однак тернопільські ломографи хитріші. Купують ось такі фотоапарати з рук.
Часто хлопцям вдається придбати плівку так само дешево, як і фотоапарати. Плівка, у якої вийшов термін придатності, коштує приблизно вдвічі дешевше. А фотографії на ній можуть виходити ще цікавіші, з яскравішими кольорами.
Після показу фільму про європейських ломографів у галереї почалася вечірка з нагоди відкриття фестивалю. Виступали тернопільські електронні гурти ZNB (Zsuf Noise Brothers) та Zavgosp, пише 20 хвилин
Фото 20 хвилин