Зо два десятки молодих людей провели ніч у камерах колишнього слідчого ізолятора НКВС у Тернополі. У тамтешньому музеї політв’язнів і репресованих провели акцію “Доба в УПА”. Охочі відчули на собі, що переживали повстанці, які потрапляли у полон до чекістів.

Жодних засобів зв’язку. Сімнадцятеро добровольців, серед яких четверо дівчат, усе здають на вході до музею. Молоді люди переодягаються у повстанські однострої. Йдуть до реконструкції криївки. Тут усе наближене до реальності. Стіни оббиті грубим деревом. На столі автентичні друкарська машинка, гасова лампа, кулемет, – передає 5 канал.

Музейники розповідають, як створювали свої сховки бійці УПА.

– Ось ця криївка – побудований вхід через криницю, вода була нижче, витягувався камінь і хлопці спускалися тими відрами… Ще одна криївка – під житловим будинком, має два входи. Один із входів просто під собачою будкою, так входилось в криївку, – розповів один із працівників музею.

Провести добу в УПА, запевняють учасники акції, виявилося нелегким випробуванням. На них чекали фізичні й психологічні навантаження. Молодих людей утримували в одиночних камерах і водили на допити слідчих НКВС.

– Зараз перебуваю в камері-одиночці. Мало місця. Стіни давлять, потолок давить, ефект страху присутній, але з моральної точки зору я розумію, що мені перебувати легше, ніж у часи війни, політичних переслідувань… – описав свої відчуття учасник акції.

– Нам розповідали, як катували людей, як їх вбивали. Тут відчутні ці враження. Дуже цікаво. Хочу відчути ці емоції, як колись інші люди відчували це на собі, – додає його колега.

Організатори кажуть – звичайними музейними експозиціями сучасну молодь не здивуєш. Інша річ – коли людина сама перетворюється у полоненого повстанця.

– Коли ти в цьому взяв участь, тоді ти розумієш, як це було. От чуєш – “сидів в камері”. Ну і що? А якщо ти це відчуєш на своїй шкірі, що таке сидіти в камері, переживати ці відчуття, думки, бо коли себе залишають наодинці – не знаєш, що з тобою будуть робити – це важке випробування для молоді, – розповів Василь Мудло, комендант акції “Доба в УПА”.

“Добу в УПА” в тернопільському музеї політв’язнів та репресованих провели вперше. Організатори обіцяють зробити такі акції традиційними.