Черговий перехід на зимовий час наразі, здається, не спричинив якихось суттєвих змін ні в самопочутті, ні в суспільних настроях. Ні навіть у “режимі” будинкового кота, який, хоч я й вийшов на зарядку дещо пізніше, одразу підбіг до мене з надією отримати щось їстивне. 

Втім, згідно зі статистичними даними, чимало людей важко переносять переведення часу. Як зазначають медики, протягом кількох днів після того, як країна перевела стрілки годинника, збільшується число інфарктів, інсультів, самогубств, ДТП і нещасних випадків. Крім цього, загострюються депресії і усілякі психічні розлади. Але якщо виходити із зазначених вище неприємностей, то може скластися враження, що в Україні роками щодня переводять годинники то вперед, то назад: інфаркти та інсульти успішно й передчасно косять людей; кількість ДТП та  самогубств залишається стабільно високою з періодичними сплесками, що навряд чи залежать від наближення зими чи літа; депресії та психічні розлади давно вже стали незмінними атрибутами нашого життя – настільки, що, буває, й не визначиш, з ким розмовляєш: адекватною людиною, чи психом? Задля об’єктивності: про тебе самого думка в людей навколо тебе цілком може бути схожою.

Але якщо медицина стверджує, що проблема адаптації до часових змін таки існує, то варто, мабуть, прислухатися до її порад. Цього разу їх озвучила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Її рекомендації були настільки цікавими й оригінальними, що я навіть занотував їх. Отже, щоб переведення годинника не позначилося на вашому самопочутті, або ж навіть, чого доброго, не “зірвало дах”, необхідно: спати 7-8 годин, добре провітривши перед цим приміщення; повноцінно харчуватися, роблячи наголос на їжі з високим вмістом вітамінів; достатньо часу проводити на свіжому повітрі. Ага, ще – уникати стресів і надмірних фізичних навантажень. Це чимось радикально відрізняється від універсальних порад медиків на всі випадки життя, щоб їх давала особа рангу міністра? Цікаво, чи є така ситуація в житті людини, коли б лікар порадив їй спати 1-2 год, харчуватися лише тістечками й “Кока-колою” і проводити якомога більше часу, сидячи чи лежачи в приміщенні з закритими вікнами? Як назвати подібні рекомендації? Намаганням вломитися у відкриті двері? Мені це дещо нагадує медпункт часів моєї армійської служби, де фельдшер на всі випадки – порізи, опіки застуду, мозолі – пропонував один-єдиний засіб – “зеленку”. Багатьом таки допомагало…

Ігор Дуда