Політична криза в обласній раді, яка тривала майже рік, розв’язалася несподівано швидко.

Хомінець, Хоптян, обласна радаАкт перший. Здача комісії

Після поїздки на Раду регіонів Валентин Хоптян 17 жовтня перед пресою зачитує заяву, в якій закликає обласну виборчу комісію відновити роботу. Мова йде про ту ж комісію, члени якої від Партії Регіонів, комуністів та литвинівців до того не ходили на засідання, зриваючи кворум. Найдивовижніше, що 22 жовтня окружна комісія збирається в повному складі і визнає повноваження 19 депутатів замість вибулих. Серед них – 16 зі “Свободи”.

У такий спосіб виконавча влада у повному обсязі виконує ультиматум “Свободи”. Тобто зникає причина блокування націоналістами обласної ради.

Акт другий. Здача обласної ради

Востаннє фракцію у 50 депутатів “Свобода” мала ще в 2010 році. З того часу тодішній очільник обласної організації Олексій Кайда змушений був домовлятися з регіоналами про позитивні голосування. Після відходу Кайди сесія не збиралася, а тимчасове місце в. о. голови облради посідав повністю контрольваний адміністрацією Хоптяна Сергій Тарашевський. Теоретично влада могла ще поборотися за збереження позицій. Однак
на сесії 31 жовтня Хоптян відкрив “свободівцям” шлях для здобуття повного контролю над радою. Голова ОДА публічно підтримав кандидата від “Свободи”. Така позиція намісника Януковича дозволила фактично одноголосно обрати нового голову облради.

Що рухало учасниками жовтневого перевороту?

Таким чином, за два тижні Валентин Хоптян фактично здав усі свої козирі в обласному парламенті.

Важко запідозрити затятого регіонала у симпатіях до партії Тягнибока. І, очевидно, що усі ці процеси відбувалися поза волею керівника області. Чому так сталося?

Версія перша. Європейська

Напередодні самміту у Вільнюсі Банкова старається позбутися проблемних питань, які могли б теоретично завадити підписанню угоди. На Банковій сподіваються, що ліквідація дрібних “грішків” компенсує невирішення питання Тимошенко.

Версія друга. Адміністративна

На Банковій надокучили тернопільські проблеми та їх ініціатори. Ціла область без бюджету – це виклик усій адміністративній моделі та яскравий приклад того, наскільки розбалансована влада у країні. Яке може бути наведення порядку та “пакращення”, якщо ціла область живе в автономному режимі. Не виключено, що після того, як “мавр зробив свою справу”, виникне потреба у його заміні.

Версія третя. Конспірологічна

Ми живемо у час старту президентської кампанії. Влада зацікавлена у якомога більшій кількості опозиційних кандидатів та конкуренції між ними. Дані закритих і відкритих опитувань однозначно фіксують на Тернопільщині падіння рейтингу Тягнибока. У своїй вотчині у президентській гонці він поступається і Кличку, і Яценюку. Відтак, є потреба у штучному підсиленні. Такий прийом – підсилити одних і послабити інших – не новий і здавна та часто використовується у боротьбі за владу.