.

Медики обіцяють: якщо пацієнт виконуватиме всі рекомендації, з часом рука стане цілком працездатною.

.

Чоловіка прооперували у Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги. Він травмував ліву руку на рівні середньої третини передпліччя (трохи вище від місця, де люди зазвичай носять годинник – ред.). До медичного закладу пацієнта доправили у важкому стані швидкою. При таких травмах, кажуть лікарі, зазвичай проводять ампутацію і готують руку до протезування. Але тернопільські медики ризикнули. Складна операція тривала чотири з половиною години – зшивали кожну судину, нерв та сухожилля.

– Для проведення цієї операції в спеціалізованій клініці у Києві необхідно було б зібрати кілька бригад лікарів. Тобто судинні хірурги зашивають судини, травматологи з’єднують кістки, нейрохірурги – нерв. У нас все це зробила одна бригада у складі трьох фахівців. Саме в цьому, напевне, і унікальність операції, – розповів головний лікар медичного закладу Ярослав Чайківський.

Один із лікарів-героїв, травматолог-ортопед Юрій Тугаров, складність операції за десятибальною шкалою оцінив на вісімку-дев’ятку. Найважливіше, пояснив він, що всі медичні служби зреагували вчасно, оскільки відлік йшов на хвилини. А під час самого втручання ніяких ексцесів, на щастя, не виникало. Крім того, фахівці лікарні вже проводили подібні операції на дрібніших сегментах руки – пальцях та кисті.

– Особливість у тому, що потрібно володіти спеціальним інструментарієм і мікроскопічною технікою. Адже щоб зшити судини такого діаметру, ока недостатньо. Мінімальний набір інструментів для такого рівня операцій у нашій лікарні є. Звичайно, хотілося б краще. Але наразі працюємо з тим, що маємо, – зауважив Юрій Тугаров.

Робити складну операцію йому допомагали асистент Аркадій Яворський і клінічний ординатор Володимир Коптюх. Усі лікарі отримали минулої п’ятниці подяки та годинники від міського голови Тернополя Сергія Надала.

– Коли я дізнався про цю операцію, мене переповнювало відчуття гордості за тернополян і сам Тернопіль, – зазначив він. – Крім того, це є свідченням того, що медицина у місті сьогодні на достатньо високому рівні. Але щоб обладнати наші лікувальні заклади відповідно до сучасних вимог, потрібні кошти. Держава ж цьогоріч виділила на міську медицину на вісім мільйонів гривень менше від реальної потреби.

Та хоч наші лікарі змушені працювати з обмеженим бюджетом, своїм талантом вони не поступаються колегам із дорогих закордонних клінік, куди їздять поправляти здоров’я українські “народні обранці». Унікальна операція з реімплантації руки – чергове цьому підтвердження. Чоловіка, якому пришили кінцівку, вже виписали додому. У медичному закладі він пробув шість днів.

– Відновилися рухи в кисті і пальцях, шкірні покриви – рожевого покриву, – зазначив Юрій Тугаров. – Рана загоїлася, і з неї навіть частково зняли шви. Потрібен ще ряд реконструкцій, пластичних операцій на сухожиллі. Ми готові зробити це. Решта залежить від самого пацієнта. Якщо він виконуватиме усі приписи та спеціальні вправи, маємо надію на те, що ця рука на сто відсотків функціонуватиме.

Антоніна Брик, “Свобода”