Майже 25 мільйонів доларів США кредиту готовий надати Тернополю Міжнародний банк реконструкції та розвитку. Кошти ці підуть на модернізацію системи централізованого теплопостачання в місті. 24 липня у міській раді презентували техніко-економічне обґрунтування нового проекту для представників житлово-комунального господарства, ЖЕКів, керівників профільних комунальних підприємств. 

– Тернопіль став одним із чотирьох міст України, з якими співпрацює Міжнародний банк, і де будуть реалізовані такі проекти, – зазначив міський голова Сергій Надал. – Він спрямований на підвищення енергоефективності системи централізованого теплопостачання. Проект розроблений у дусі нового бачення керівництва держави стосовно енергоспоживання, який спрямований на зменшення споживання газу, підвищення рівня енергоефективності, збільшення використання альтернативних джерел енергії. Завдяки таким проектам ми модернізуємо повністю всі системи, які є в місті, це підвищить якість життя городян, ми поступово позбудемось старої, енергозатратної, ще радянської, системи ЖКГ.

Впровадження проекту перебуває зараз уже у фінальній фазі. 26 травня між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку було підписано угоду про позику. За словами Станіслава Терлецького, керівника проекту від Мінрегіону України, у серпні-вересні цей проект набуде чинності. Тоді Міжнародний банк підпише з нашим Міністерством угоду про реалізацію проекту. А Міністерство фінансів підпише з Мінрегіоном і з Тернопільською міською радою угоду про кредитування. Після цього вже можна буде перейти до активної фази впровадження проекту та отримати кошти.

У Тернополі модернізація системи централізованого теплопостачання за кошт Міжнародного банку реконструкції та розвитку триватиме протягом 2015-2018 років.

– У рамках цього проекту буде проведено реконструкцію дев’яти котелень, – розповів Пекка Коурі, технічний керівник проекту МБРР. – Передбачена заміна основних насосів. Очікуємо, що економія електроенергії буде 30-35%. Буде замінено частину теплових мереж, встановлено автоматизовану систему керування у реконструйованих котельнях. Після впровадження проекту економія газу становитиме 6%, електроенергії 21%, використання води – 9%. Загальна потреба у фінансах на цей проект складає 24 мільйони 670 тисяч доларів США. Позика йтиме із двох джерел: основні витрати оплатить МБРР, а на деякі компоненти гроші виділить Фонд чистих технологій. Готувати тендерну та технічну документації розпочнемо орієнтовно у кінці вересня цього року. Завершення проекту заплановано на 2018 рік.

Проект реалізовуватимуть на котельнях, які розташовані на Лесі Українки,4, Просвіти,9, Дружби,9а, Живова,12, Лемківська,23, Цегельний,1а. Індивідуальні теплові пункти встановлять біля 311 багатоповерхових будинків, які обслуговують ці котельні.

Цей кредит МБРР дає місту терміном на 20 років під річну ставку 0,43%. Як зазначив заступник голови міськради Владислав Стемковський, позичені кошти повертатимуть за рахунок економії на енергоносіях. При цьому, як розробники проекту, так і міські чиновники зазначають, що тариф на комунальні послуги не зростатиме.

– Тариф не буде підніматися при існуючій ціні на газ, – уточнив Сергій Надал. – Зрозуміло, якщо вартість газу зросте в рази, відповідно, тариф не може не змінюватися. Але при існуючій ціні на газ тариф не буде зростати.

Окрім цього проекту МБРР у Тернополі також реалізуватиме ще один – із модернізації системи централізованого водопостачання. На це він дасть позику в розмірі 36 мільйонів доларів США. Паралельно в місті реалізовуватимуть й проект модернізації системи теплопостачання, на який виділить 10 мільйонів євро Європейський банк реконструкції та розвитку.

Ольга Трач

Фото автора